НЕК и "Козлодуй" работят с Русия - кабинетът разрешил

„Национална електрическа компания“ и АЕЦ "Козлодуй" да продължат да работят по рамковите си споразумения и договорите за обществени поръчки с руски фирми. Това е разрешил служебният кабинет със свое решение от края на миналата седмица.
Правителственото решение за изключване от санкциите идва, след като ЕС е разрешил на България да ползва дерогация по чл. 5к от Регламент на Съвета (ЕС) № 833/2014, с който се налагат ограничителни мерки спрямо Русия заради действията й, дестабилизиращи положението в Украйна.
"Смяната на производителя ще доведе до получаването на щанги ОР СУЗ с различни технически характеристики, които не са съвместими с наличното оборудване. Имайки предвид пряката връзка на щангите ОР СУЗ с обезпечаване на ядрената безопасност, смяната на производителя е недопустима", се посочва в правителственото решение, с което се дава възможност договорът за доставката им да бъде продължен.
С него се дава възможност да бъдат продължени и още два договора за доставка на 6 kV трифазни асинхронни електродвигатели, както и на системи СТС-ПМ-100 за модернизация на съществуващите телевизионни системи за презареждащи машини.
Дерогацията ще позволи да се продължат и договорите с „Русатом сервис АД – клон България“ КТЧ, които са единствен участник в процедурата за измерване на фактическата геометрия на ограничителя на активната зона (ОАЗ) на реактори ВВЕР-1000. Същата фирма е изпълнител и по договорите за модернизиране на апаратурата за контрол на неутронния поток, ремонта и експлоатацията на турбогенераторите, които също ще бъдат продължени.
Правителството е дало разрешение да продължи работата и по още 5 договора, сред които и този за усъвършенстван ядрено-горивен цикъл на пети и шести блок. Идеята е в дългосрочен план да се премине към диверсификация на доставките на гориво, но в правителственото решение се посочва, че "процедурата за доставка на горивни касети от алтернативен доставчик не може да започне преди да бъде проведена задълбочена оценка на безопасността и преди алтернативното гориво да бъде лицензирано от Агенцията за ядрено регулиране".
Един договор с руската „Атомстроекспорт“ и АЕЦ "Белене" също ще бъде продължен. Той е за осъществяване на техническо ръководство при преконсервация на оборудване с дълъг цикъл на производство за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене“. Тази дейност може да се извърши само от „Атомстроекспорт“ и то при задължително участие на експерти от завода производител - руският „ЗиО-Подолск“, става ясно от решението.