Невиждан спад на подкрепата за ЕС у нас от 2007 г. насам

Политика
14:30 - 10 Декември 2020
3566
Невиждан спад на подкрепата за ЕС у нас от 2007 г. насам

Над 1/3 от гражданите в Централна и Източна Европа вярват в конспиративни теории, свързани с коронавируса. Това сочи тазгодишното регионално проучване на GLOBSEC, Словакия "Тенденции 2020", подготвено в сътрудничество с Центъра за изследване на демокрацията въз основа на резултатите от изследване на общественото мнение в девет държави от Централна и Източна Европа и Западните Балкани.

Едва 37% от анкетираните заявяват, че са склонни да се ваксинират срещу COVID-19. Сред тези, които имат доверие в публичните институции, обаче тази готовност нараства до 53%.

Изследването показва, че в българското общество нарастват негативните отношения към евроатлантическите институции и ценности. Повечето от българите все пак одобряват членството на страната ни в Европейския съюз и НАТО и подкрепят демокрацията като предпочитана форма на управление.

Забелязва се обаче негативно отношение към понятието "либерална демокрация" - 41% от запитаните я възприемат като заплаха за идентичността им, а много от тях са на мнение, че ЕС диктува прекомерно политиката на държавата.

От Центъра за изследване на демокрацията посочват, че българите започват да прехвърлят вината за отстъплението от демократичните норми и неефективността на демократичните институции в страната върху ЕС, който според мнозина оказва безмълвна подкрепа към управляващия корумпиран елит.

В резултат на това подкрепата за ЕС у нас е спаднала с 13% - до 65%. Това е най-ниското ниво на одобрение за членството в ЕС от присъединяването на страната през 2007 г.

Гражданите от страните, включени в изследването, са по-склонни към споделянето на проруски настроения, включително и да вярват в пропагандни твърдения, разпространявани от Русия. Близо 4 от всеки 10 граждани в обхванатите държави членки на НАТО смятат, че Алиансът провокира Русия с изграждането на военни бази близо до руските граници.

От GLOBSEC изтъкват, че проруските настроения са особено силни в България, Словакия, Сърбия и Черна гора. Мнението, че Русия изпълнява ролята на "могъщия славянски брат" се споделя от ¾ от анкетираните.

Така все по-малко хора възприемат Русия, а също и Китай, като заплаха за сигурността на държавите в региона.

От Центъра за изследване на демокрацията посочват, че от геополитическа гледна точка българското общество е трайно разделено по линия на противопоставянето Изток - Запад, според което близките културни, религиозни и исторически връзки с Русия са несъвместими с начина на живот на западното общество.

Русия се възприема като закрилник на традиционните християнски и морални ценности и нейните мотиви не се поставят под въпрос.