Номинираната за "Икар" Христина Джурова става Дамата с камелиите
Режисьорът Маргарита Малчева поставя прочутия роман на Александър Дюма-син във Варненския театър
Младата и талантлива актриса Христина Джурова от Драматичния театър във Варна става куртизанката Маргьорит Готие в спектакъла „Дамата с камелиите“ по романа на Александър Дюма-син под режисурата на Маргарита Мачева. Премиерата е предвидена за 28 март.
Преди броени дни Христина бе номинирана и за награда „Икар 2022“ за поддържаща женска роля за превъплъщението си като Констанца Вебер в постановката „Амадеус“ на Питър Шафър с режисьор Стайко Мурджев. Красивата актриса пресъздава на варненска сцена и образите на Мария в „Тютюн“ по Димитър Димов, реж. Бина Хараламбиева, Невестата в „Кървава сватба“ от Лорка, реж. Стоян Радев Ге.К. и др. В „Дамата с камелиите“ като Арман Дювал ще й партнира Недялко Стефанов, Стоян Радев ще е граф Дьо Варвий, Веселина Михалкова - Прюданс Дюверноа, Пламен Димитров - Мосю Дювал, Александра Майдавска - Нанин, Александра Койчева - Анес, Миглена Везирова - Нишет и Константин Соколов ще е Сен-Годен.
Христина Джурова е една от най-впечатляващите млади актриси, които изгряха на сцената и малкия екран през последните години. Възпитаник е на НАТФИЗ и се дипломира в класа по "Актьорство за драматичен театър" при актьора и режисьор проф. Атанас Атанасов през 2019 г. Още като студентка е поканена да участва в представлението на своя преподавател за „Театър 199“ - "Семеен съвет", за което е отличена с награда „Златен Кукерикон“ 2019 за Млада надежда.
Телевизионните зрители познават Христина Джурова от запомнящата й роля на харизматичната Лина в първия сезон на хитовия сериал "Братя". А съвсем наскоро тя имаше и силно екранно присъствие в сериала на БНТ "Аз и моите жени".
Режисьорът Маргарита Мачева
Маргарита Мачева, директор на Благоевградския театър и една от талантливите режисьорки сред най-младото театрално поколение у нас, поставя за пръв в ДТ „Стоян Бъчваров“. Тя ще работи по превода на Михаил Маринов, сценографията е на Борис Далчев, костюмите са на Константин Вълков, а музиката е на композитора Петър Дундаков. Мултимедията в спектакъла ще е на Владислав Илиев.
Родена в Плевен, завършила НАТФИЗ в класа на проф. Пламен Марков, Маргарита Мачева беше негова асистентка във варненската постановка на „Ричард III“ от Шекспир (2012), удостоена с 4 номинации и 3 награди „Икар“.
„Дамата с камелиите“ навремето спечелва на 24-годишния Александър Дюма-син световна слава, може би защото самият автор има известно участие в драматичния сюжет. През 1844 г. той се запознава с куртизанката Мари Дюплеси, с която има връзка около година. След като се разделят, Дюплеси се сближава с композитора Ференц Лист, за кратко е омъжена за френски благородник, но го напуска по настояване на семейството му. Умира от туберкулоза на 23 години, през 1847 г. Нейният кратък и трагичен живот вдъхновява Дюма за написването на най-известното му произведение – романа „Дамата с камелиите“.
Книгата, излязла от печат една година след смъртта на Дюплеси, носи световна слава на Дюма. След зашеметяващия успех на романа, той адаптира „Дамата с камелиите“ за театралната сцена. Цензурата на няколко пъти забранява поставянето на пиесата заради нейната „неморалност“, но най-накрая „Дамата с камелиите“ оживява в парижкия театър „Водевил“ на 2 февруари 1852 г. Успехът е изключителен, един от най-големите театрални фурори през XIX век, а след всяко представление публиката устройва овации на автора.
Една година по-късно във Венеция публиката аплодира и премиерата на „Травиата“, превърнала се в най-популярната опера на Джузепе Верди, с либрето на Франческо Мария Пиаве по сюжета на „Дамата с камелиите“.
По книгата са направени и няколко филмови интерпретации, като най-известната е от 1937 г. с Грета Гарбо, която изиграва елегантната и фатална Маргьорит Готие. Нейната ложа в операта винаги е била украсена с камелии – 5 дни от месеца те били червени, в останалите 25 дни – бели. Запомняща се роля на Дамата с камелиите направи и Изабел Юпер в едноименния филм на Мауро Болонини от 1981 г.