Нов гаф на общината: Фандъкова незаконно уволнила директорката на скандалната 151-а градина

Служители на Столичната община сътвориха недопустим гаф, като уволнили директорка на детска градина, след изтичане на двумесечния срок по Кодекса на труда, през който могат да ѝ наложат наказание. Директорът на Детска градина № 151 „Леда Милева“ в столичния район „Оборище“ Мирела Гошкарян (на снимката с адвоката си Кристиан Гьошев) е била уволнена от длъжност на 14 април 2020 година.
В Деня на народните будители 01.10.2021 г. с решение състав на Софийският градски съд потвърди решението на районния, с което беше признато за незаконно и отменено уволнението Гошкарян.
Още от началото на съдебния процес през 2020 г. беше ясно, че уволнението е извършено при много сериозни процедурни грешки от страна на Кмета на Столична община Йорданка Фандъкова.
На първо място наказанието е наложено извън законоустановения двумесечен срок, което е самостоятелно основание за отмяна. След това се оказа, че Гошкарян има решение на ТЕЛК, а Фандъкова не е поискала мнението за уволнението от тази комисия.
Решението на СГС подлежи на обжалване в едномесечен срок.
Повод за уволнението ѝ станала проверка в детското заведение, извършена есента на 2019 г., след като 3-годишно момиченце едва не си откъсна пръста след срутване на шкаф, по инициатива на зам.-кмета на Столична община Тодор Чобанов. По време на проверката обаче Гошкарян отсъствала, поради ползване на болнични. Открити били документални несъответствия, но не и финансови нарушения. Чобанов докладвал през месец ноември 2019 г. на Кмета Йорданка Фандъкова за резултатите от проверката, като предложил директорката Гошкарян да бъде дисциплинарно наказана.
На 09 януари 2020 година директорът се върнала на работното си място, като тогава и били изискани писмени обяснения от общината, а няколко дни по-късно тя дала такива.
След това обаче последвало пълно „мълчание“ и бездействие от органите на дисциплинарната власт, когато едва на 14 април 2020 година Мирела Гошкарян е повикана в Столична община, за да и връчат уволнителната заповед.
Интересното в случая е, че заповедта за уволнението ѝ е издадена своевременно от столичния Кмет Фандъкова на 20 януари 2020 година, но по неясни причини връчването се е забавило с около 3 месеца. Кодексът на труда обаче е категоричен, че служителят е уволнен от момента на връчването на заповедта.
Основното нарушение тук е, че според чл.194 ал.1 от Кодекса на труда дисциплинарно-наказващият орган има двумесечен срок да уволни служителя от момента, в който открие нарушенията му. Този срок не тече, когато служителят ползва отпуск или болнични. В конкретния случай за периода от 09 януари до 09 март 2020 г., Гошкарян е отсъствала само два работни дни, следователно срокът за налагане на наказанието ѝ е бил до 12 март. Както се спомена, по неясни причини заповедта на Йорданка Фандъкова не е била връчена до тази дата, поради което уволнението се явява незаконно на формално основание.