Нови Сад се отказа от Путин

Общината иска отмяна на решението руският президент да е неин почетен гражданин

Новини
18:14 - 11 Октомври 2022
3758
Нови Сад се отказа от Путин

Гражданската асоциация Акция на прогресивна Войводина изпрати искане до община Нови Сад и до общинските съветници за отмяна на решението, с което руският президент Владимир Путин беше обявен за почетен гражданин на Нови Сад през 2008 г., съобщава вестник "Данас".

"Нашето искане няма официални правни последици, но вярваме, че градът, който твърди, че насърчава мира и толерантността, трябва да промени решението си", каза в интервю за Радио Свободна Европа Александър Йованович, член на асоциацията и бивш председател на община Нови Сад.

"Нови Сад трябва да премахне това петно от себе си", каза той.

Искането е внесено на 3 октомври. Йованович обяснява липсата на реакция на местните власти на това искане, въпреки че това е вече втората инициатива за осем месеца в Нови Сад, с погрешно пропагандираната идея "или Европейският съюз, или Русия".

"Путин не е алтернатива на Европейския съюз, нито става дума за това. Тук говорим дали ще изберем цивилизацията и мира, или ще изберем войната, мизерията, бедността и изолацията", казва Йованович.

През 2008 г. град Нови Сад искаше да изрази по този начин "благодарност и признание към президента на Руската федерация Владимир Владимирович Путин, който със своята ангажираност и конкретни действия в качеството си на президент даде огромен принос за запазването на суверенитета и териториалната цялост на Република Сърбия", се казва в официалното решение на общината.

Официалното признание бе връчено на Путин през 2014 г. от кмета на Нови Сад Милош Вучевич, виден член на управляващата Сръбска прогресивна партия на президента на Сърбия Александър Вучич.

Владимир Путин е почетен гражданин на дузина общини в Сърбия, а след нападението на Русия срещу Украйна част от неправителствения сектор в Сърбия поиска от властите в Нови Сад да му бъде отнето званието почетен гражданин.

Законът за местното самоуправление гласи, че местните общински съвети сами вземат решение за присъждане на званието "почетен гражданин" на лице, чиято работа и постижения са от особено значение за града или общината. За присъждането на званието е необходимо и предварителното одобрение на министерството на местното самоуправление, пише БТА.