Новият Ориндж Каунти: 100 000 евро за апартамент в Рудозем
Откриването на новия граничен пункт Рудозем – Ксанти изстрелва цените в космоса
Цените на имотите в община Рудозем достигнаха рекордни нива. Основният фактор за това е предстоящото откриване на новия граничен пункт Рудозем – Ксанти, който ще започне работа на 1 януари 2025 г. след влизането на България в Шенген по сухопътните граници.
От гръцка страна стана ясно, че тече довършване на строителството на 8-километровия участък между Димарио и границата, който по договор е на стойност 50 млн. евро. Изпълнител е фирмата „Актор“, която започна да работи по обекта в средата на 2018 г. Пътят обаче се оказа тежък и с много предизвикателство, по него са направени два тунела, мостове, виадукти и др. Предстои работа и по отсечката между селата Меливия и Димарио. Тя е с дължина близо 11 км и бюджет от 39,4 млн. евро, чийто изпълнител отново е „Актор“.
Според местните власти районът привлича все по-голям интерес, както от купувачи, така и от инвеститори. Кметът на Рудозем, Недко Кулевски, обясни, че цените на имотите са нараснали значително. „В сравнение с предходни години стойността на имотите се е увеличила двойно. Например, апартамент, който преди е струвал около 30 хиляди лева, в момента се продава за 65 до 90 хиляди лева, а квадратният метър достига до 1000 евро“, сподели той.
ГКПП-то предизвика бума на имотния пазар
Освен жилищата, терените в близост до новия граничен път също предизвикват сериозен интерес. Все повече инвеститори планират изграждането на хотели и търговски обекти, които да бъдат готови до началото на пролетта. Очаква се, че новите инфраструктурни проекти ще превърнат региона в икономически и туристически център, стимулирайки развитието на местния бизнес.
Според брокери от района, цените на имотите в Рудоземско са скочили по време на пандемията, през 2020 г., след като се разчува за ударното строителство на пункта на границата. След пандемията цените продължили да се качват. През 2023 г. апартаментите в родопския град се продават за от 38 000 лв. на 80 000 лева и продължили да поскъпват. По време на пандемията много се засилил интереса и към наемане на вили от работещи хоум офис и онлайн, което при някои от тях преминало в търсене на постоянен дом в планината. За разлика от апартаментите родопчани са по-консервативни към продажбата на къщи. Допълнително усложнение за мераклиите а имот в Рудоземско бил и факта, че селата нямат кадастрална карта и това усложнявало покупката с няколко месеца за изготвяне на документацията, обясняват от бранша.
Припомняме, че през 2014 г., заради бъдещия път през границата, българския изселник в Турция Фаик Гюлер купи и преобрази цял жилищен блок в Рудозем, но продажбите на апартаментите от него бяха доста малко досега. В родопския град се надяват с отварянето на пътя от първи януари 2025 г. не само в имотния бранш да има развитие и инвестиции, но и като цяло икономиката да се развие, както и туризма, тъй като освен прекрасна природа имат сертифицирана минерална вода и добър балнеосанаториум за рехабилитация.