Новият речник на Франция се бори да бъде в крак с времето
Усилието е похвално, но е толкова закъсняло, че е напълно безполезно, недоволстват лингвисти
Четиридесет години след като се заемат с тази задача - и почти четиристотин години след първата поръчка, мъдреците в Париж най-накрая подготвиха ново издание в окончателен вариант на френския речник, съобщи Би Би Си.
Пълното девето издание на Речник на Френската академия (Dictionnaire de l'Academie Francaise) беше официално представено на президента Еманюел Макрон в Колежа на Четирите нации на левия бряг на Сена.
Това е мястото, където четиридесетимата мъдри мъже и жени от Френската академия - така наречените Безсмъртни (immortels), избрани заради приноса им към френския език и литература, се срещат от създаването на органа от кардинал Ришельо през 1635 г.
В началото задачата им е "да дадат определени правила на нашия език, за да го направят чист и красноречив" - с тази цел те се заемат да напишат първия си речник.
Работата обаче се оказва толкова бавна - първото издание са появява едва през 1694 г., а
в наши дни е необходима повече от година, за да се премине през една буква от азбуката,
че уместността на начинанието все повече се поставя под въпрос.
"Усилието е похвално, но е толкова закъсняло, че е напълно безполезно", пише група лингвисти във вестник "Либерасион".
Деветото издание заменя осмото, което е завършено през 1935 г. Работата по него започва през 1986 г. и вече са издадени три предишни раздела - до буквата Р (R).
В прессъобщението си Френската академия казва, че речникът е "огледало на една епоха от 50-те години на миналия век до днес" и
може да се похвали с 21 000 нови статии в сравнение с версията от 1935 г.
Много от "модерните" думи обаче, добавени през 80-те или 90-те години на миналия век, вече са остарели. А темпото на езиковите промени е такова, че много думи, които се използват днес, са твърде нови, за да попаднат в него, отбелязва Би Би Си.
В речника на Академията, например,
не фигурират често срещани днес думи като тиктокър, влог, смартфон, емоджи.
За сметка на това сред "новите" думи в него са сода, сауна, юпи, супермаркет.
"Как може някой да претендира, че този сборник може да служи като справочник за когото и да било?", пита колективът, като отбелязва, че онлайн речниците са както по-големи, така и в "крак с времето".
В ход вече са дискусии - твърде дълги, за започването на десето издание на речника.