НПО: Законът за домашното насилие не работи!
35 неправителствени организации, обединени в коалиция "Заедно срещу насилието", призоваха премиера Николай Денков, вицепремиера Мария Габриел и министрите от кабинета да ускорят прилагането на приетия миналата година Закон за домашното насилие.
В открито писмо те критикуват бавното и неефективно прилагане на промените в закона, които бяха приети от 49-ото НС след години протакане. Една от причините за промените беше свързана със случая с 18-годишната Дебора, обезобразена с макетно ножче.
Промените влизат в сила от началото на 2024 г., но се оказва, че няма достатъчно готовност от страна на основните институции и вероятно достатъчно обучение на прилагащите закона, обясни пред БНР Анна Николова от Алианса за защита от домашното насилие.
По думите ѝ проблемът е бавният темп, с който се случват нещата, на фона на многото инциденти, които се характеризират с висок риск. А
инцидентите водят до много тежки и сериозни последствия за пострадалите,
предупреди тя в интервю за предаването "Преди всички".
Николова даде пример с молбите за защита по закона чрез полицейските органи. По думите ѝ често те остават без движение. Липсва и методика за подаването на молби от дирекциите за социално подпомагане към районния съд, добави тя.
"Националният съвет вече има състав. Надяваме се, че координационният механизъм ще бъде разгледан на първото заседание на националния съвет. В работната група за изработването на механизма участваха и представители на Алианса".
Според Николова липсата на правилник е друг сериозен проблем:
"1 февруари беше срокът. В работната група не се предвижда участието на НПО, което само по себе си е един отказ от наличен и доказан ресурс и липса на диалог с гражданското общество. Трябва да се побърза с приемането на правилника".
Сроковете вече са пропуснати, отбеляза Анна Николова. Според нея
натискът от страна на обществеността трябва да бъде по-силен, за да се даде тласък на тези процеси.
Жертвите не могат да чакат, предупреди тя и цитира статистиката за миналата година, която сочи ръст на досъдебните производства. По думите ѝ обаче наказателните производства са доста бавен и продължителен институт, включително и при случаите на домашно насилие.
Анна Николова заяви, че има ограничения към неправителствения сектор за участие в процеса.