НС обсъжда президентското вето по Изборния кодекс
Народното събрание ще обсъди ветото на държавния глава Румен Радев върху разпоредби в Изборния кодекс, които предвиждат гласуване не само с машини, но и с хартиени бюлетини.
Президентът възразява срещу прокарания смесен вот – с машини и с хартиени бюлетини с ръчно преброяване, което обезсмисля, по думите му, машинното гласуване.
Радев посочва, че подобни решения трудно могат да се обяснят с друго, освен с желанието да се отворят достатъчно възможности за хаос и изборни манипулации в полза на управляващите.
В мотивите на ветото се атакува и изцяло прехвърлената отговорност върху Централната избирателна комисия да определя дали да се наемат или закупят машините, което според президента означава бягство от отговорност на парламента.
Държавният глава изразява несъгласие с възможността да се провеждат референдуми и по въпроси от компетентността на Велико народно събрание.
БСП и ДПС обявиха, че изцяло подкрепят ветото на държавния глава, тъй като се припокрива с исканията им за гласуване само с машини. ГЕРБ и Обединени патриоти обаче дадоха заявка да отхвърлят ветото на президента с мотива да се даде възможност на гражданите да избират как да гласуват – с машина или с хартиена бюлетина. Мотивите на опозицията окачествиха като противоречиви и правно неиздържани.
Вчера мнозинството в правната парламентарна комисия отхвърли ветото на президента върху част от промените в Изборния кодекс.
В подкрепа на възраженията на Румен Радев се обявиха само представителите на БСП и на ДПС.
Правната парламентарна комисия ще изслуша единственият номиниран за председател на Централната избирателна комисия Александър Андреев - в момента говорител на ЦИК.
Кандидатурата му беше внесена от управляващата партия ГЕРБ по предложение на Федерацията на независимите студентски дружества. Организацията е член на Обществения съвет към Комисията.
Гласуването в пленарната зала е насрочено за утре.
Председателският пост в Централната избирателна комисия е вакантен от края на август, когато оставка подаде Стефка Стоева. Тя обясни, че се оттегля по лични причини, но в изявление пред колегите си посочи и нестабилното изборно законодателство и прехвърлянето на отговорността за машинното гласуване изцяло на Комисията.