Обречени: Пандемията ще се изплаща от поколения наред

Нарастващият държавен дълг е цената на това, което се случва в момента, смята експерт

Общество
14:46 - 01 Февруари 2021
2626
Обречени: Пандемията ще се изплаща от поколения наред

Държавният дълг ще нараства и това е цената на пандемията, която ние всички ще плащаме и то не в рамките на близките няколко години, а в продължение на десетилетия, заяви проф. Красимир Петров, доктор на икономическите науки.

По думите му сме далече от нов икономически цикъл и все още се намираме в стария, който настъпи с кризата от 2008-2009 г.

„От 2010 г. бяхме близо 10 години в период на икономическа експанзия. През 2019 г. беше пикът и от 2020 г. очевидно тръгнахме надолу. Оттук нататък е възможно фазата на кризата, само спускането надолу, да продължи още 2-4 години, а при най-негативните сценарии това може да отнеме 5-10 години.“

По думите на проф. Красимир Петров е много важен фактът, че световната икономика вероятно ще навлезе в стагфлация - "икономиката ще върви надолу, а потребителските ценни едновременно с това ще вървят нагоре".

"С огромното печатане на пари през 2020 г. от страна четирите най-големи централни банки и по-малките, което възлиза на около 10 трл. долара, това 25-30% увеличение на паричната маса представлява изкуствен стимулант и когато той се изчерпа, икономиката ще се плъзне надолу", добави той пред bloombergtv. Според него средният период на продължителност на една пандемия исторически винаги е бил между 3-4 години. 

"В това няма нищо неестествено", посочи докторът на икономическите науки, добавяйки, че ние все още се намираме в предишния икономически цикъл, започнат след Голямата рецесия през 2008-11 г., като допреди избухването на пандемият светът се намираше в глобална експанзия.

"След появата на Covid очевидно вече глобалната икономика започна да тръгва надолу и оттук нататък това плъзгане ще продължава две, три, четири години, като дори е напълно възможно само фазата на кризата да продължи между 5 и 10 години", прогнозира проф. Красимир Петров. 

"Целият свят си купи краткосрочно облекчение с така наречената кредитна ваканция и въпреки че сега в икономиката не се усеща крещяща болка, рано или късно тези последици ще станат реални. Както в 99% от случаите - правителствата ще погасяват държавния дълг чрез инфлация", каза още експертът.