ОФИЦИАЛНО: САЩ пускат оръжията за Украйна
Доставките включват 155-милиметрови артилерийски снаряди и управляеми ракетни боеприпаси GMLRS с 226 мм калибър

След изненадваща пауза, за която дори самият Доналд Тръмп не беше информиран, Пентагонът възобнови доставките на оръжия за Украйна.
На първи юли американският министър на отбраната Пийт Хегсет еднолично реши да спре подпомагането на Киев. Той се аргументира, че САЩ изпитват недостиг на средства за отбрана и трябва да се направи ревизия на наличното количество.
Заповедта на Хегсет, изглежда, е направена вербално, като за нея не е било информирано висшето командване на Щатите, пише Ройтерс. “Не знам, вие ми кажете”, заяви президентът Тръмп във вторник, когато беше попитан дали знае кой е отговорен за паузата.
А тя постави отново в безизходица източноевропейската държава, която трета година се опитва да отблъсне руските сили от територията си.
Не се знае точното количество и видът на оръжията, които ще бъдат пратени на украинците. Американски служители, които са наясно с доставките, твърдят, че те включват 155-милиметрови артилерийски снаряди и управляеми ракетни боеприпаси GMLRS с 226 мм калибър.
Възобновяването на помощта за Украйна идва в критичен за нея момент. Цяла седмица тя е подлагана на унищожителни бомбардировки от страна на Русия. Столицата Киев е сред най-засегнатите региони. В нощта между сряда и четвъртък градът беше ударен от 18 ракети и над 400 дрона. Загинаха двама души, а десетки други бяха ранени.
Поради това от Италия украинският президент Володимир Зеленски призова западните си съюзници да наложат нови санкции на Москва.
Той се намира в Рим, където се провежда двудневна среща за възстановяването на Украйна. На нея България е представена от премиера Росен Желязков. Участниците успяха да се договорят за предоставяне на финансова помощ от 10 млрд. евро за Киев.
“Това е първата конференция, която говори за възстановяване, а не за въоръжаване, не за война. Въпреки че войната все още е в своята много гореща фаза, светът все повече говори за мир. ЕС и европейските държави ще се ангажират с възстановяването на Украйна. За целта е нужен устойчив мир”, каза Желязков по време на срещата. Той допълни, че за следващите десет години за възстановяването на Украйна ще са необходими около половин трилион евро.