Огнен апокалипсис във Франция

Без капка вода във водопроводите са жителите на над 100 общини

Новини
20:05 - 14 Август 2022
5314
Огнен апокалипсис във Франция

Огнен апокалипсис вилнее във Франция в разгара на четвъртата гореща вълна, сполетяла страната от началото на годината. Без капка вода във водопроводите са жителите на над 100 общини, а междусъседските конфликти заради кражби от резервоарите зачестяват, пишат френски издания.

“Години наред говорим за войни за вода, но в бъдеще време и по-скоро на теория. Поне във Франция. Но времената се менят”, написа в туитър икономистът Максим Комб.

“Войната за вода е обявена”, присъедини се към него журналистът Майкъл Корея, който от години пише за промените в климата.

Двамата мъже имат предвид едно и също събитие - кражбата на 400 куб. м вода в Ардеш. Събитие, което почти съвпадна по време с един от пожарите чудовища, които опустошават винарския район около Бордо и заради който френското правителство призова на помощ огнеборци от цяла Европа. В района на апокалипсиса, както го определиха самите пожарникари, се наложи евакуирането на повече от 10 000 души, a до момента до корен са изгорели горски масиви с размера на град като Ница.

Френските пожарникари вече са изтощени от битките с големите пожари от повече от месец насам и помощта на техни колеги от Румъния, Полша, Италия, Гърция, Австрия, Германия е изключително ценна. От началото на годината в страната са изгорели 56 000 хектара гори, което е 3 пъти над средната стойност през последните 10 години.

На 5 август министърът на екологичния преход Кристоф Бешю съобщи, че заради продължаващата от месеци суша в над 100 общини кранчетата не текат и се налага вода за пиене да бъде карана с цистерни и водоноски. За да бъде използвана обаче, тази вода трябва да бъде преварявана, предупредиха властите, опасявайки се от плъзването на епидемии. В 8000-хилядния град Жерармер във Вож се наложи жителите да изпомпват водата от езерото си, за да се спасят от жаждата. По информация на местните медии в края на миналата седмица притежателите на джакузита в града са ги намерили пробити, а до тях била оставена бележка: “Водата е за пиене”.

За момента правителството и властите твърдят, че има начини разпределението на водата да се управлява рационално, така че да не се стигне до социално и политическо напрежение, което да тласне страната към въоръжени сблъсъци. Но по места недоволството расте, а селските стопани все по-често отказват да изпълняват наложените им заповеди за ограничаване на поливането.

Фермерите, които нарушават разпорежданията, се оправдават с факта, че с унищожаването на тяхната реколта ще се стигне до още по-големи дефицити на храна и нарастване на цените, които вече са прекомерно високи заради войната в Украйна. Животновъди добавят, че сега им се налага да доставят на стадата си вода с цистерни, което силно увеличава разходите им, а с това и продукцията им поскъпва значително.

В момента в повече от половината френски департаменти е в сила най-високото ниво на тревога за засушаване, а налаганите рестрикции за използване на водата стават все по-строги. Определен е дневен лимит от 150 литра вода на човек, а в къщите на онези, които не спазват забраните, са поставени специални уреди, които прекъсват подаването, щом границата на потреблението е премината. Префектурата на Ванде започна организирането на специални патрули, които да пазят около резервоарите, като заловените нарушители, които крадат вода, рискуват високи глоби.

Специалистите определят тазгодишната суша във Франция като историческа. През юли в страната са паднали с 84% по-малко валежи от обичайните, а месецът е вторият най-сух от началото на метеорологичните наблюдения.

Заради безпрецедентните горещини част от френските ядрени централи бяха принудени да намалят производството на ток и дори да спрат работа заради прекалено топлите реки, чиито води са необходими за охлаждането на реакторите. Водите на Гарона например стигнаха до 28 градуса, а на Рона – до 25 градуса. Това още повече засили енергийните проблеми, пред които е изправена цяла Европа заради войната в Украйна. Пет ядрени централи пък получиха до 11 септември правото да изхвърлят по-горещи води от обикновено независимо от риска за околната среда, за да не се срине енергетиката на страната. Заради климатичните промени Франция обмисля да престане да строи бъдещите си АЕЦ близо до големи реки, а да даде приоритет на морския бряг.

Друг тежък проблем, с който се сблъскват най-вече големите градове, е разбиването на пожарните кранове. Затова и вече се чуват гласове законите да се променят и наказанията за подобни вандалски прояви да бъдат увеличени, най-вече що се отнася до отварянето на крановете заради нелегалната практика “уличен басейн”, станала популярна по време на горещите вълни през 2015 и 2017 г. Тогава за кратък период от време бяха разбити над 500 пожарни крана и изтекоха стотици хиляди литри вода, да не говорим за риска от недостига ѝ в случай на голям пожар в градски условия. Предложената сега глоба за извършителите на подобен род вандализъм е 750 евро.

Оказа се също, че за разлика от други европейски страни, като Италия и Испания, Франция значително изостава в рециклирането на използваните битови води. В Италия се рециклират 8% от водите, в Испания - 14%, а във Франция едва 0,6%. До 2025 г. френското правителство е поело ангажимент да увеличи рециклирането на използваната вода над 3 пъти.

“Доскоро европейците смятаха, че водата е достъпна в изобилие, и изобщо не оценяваха нейната стойност. А тя е ценно злато, което трябва да се научим да пестим и да споделяме в името на бъдещите поколения. Трябва да действаме изпреварващо, ако не искаме да бъдем хванати в капана на пълното безводие”, предупредиха преди дни експерти по водите на ЮНЕСКО.

За момента утехата за близък край на жегите и сушата не се очертава на хоризонта. Според метеорологичните прогнози екстремните природни явления ще мъчат французите поне до края на август. А те не са единствените.

Половин Европа се задъхва от жега и безводие. Температурите в Испания и Португалия също продължават да са между 35 и 40 градуса. Във Великобритания се заговори за ограничаване на количествата вода в магазините. Северно море заприлича на тропически басейн. В Германия нивото на Рейн е критично, което се отразява пагубно на корабоплаването по реката. Езерото Гарда – най-голямото в Италия, почти пресъхна, което се случва за първи път в историята. Нивото на река Дунав също е безпрецедентно ниско, а заради голямото затопляне на реката – над 25 градуса, някои видове риба са сериозно застрашени от измиране.