Огнян Минчев: Основните линии за бъдещ кабинет са договорени
Съдебната система и регулаторите са големият проблем, смята политологът
Гореща прогноза за съставянето на редовен кабинет направи политологът доц. Огнян Минчев. Той е част от екипа анализатори на "Галъп" и направи анализ на преговорите между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН.
"Косвените сигнали за съставянето на правителство са добри, но понякога малките камъчета обръщат колата. Информацията е оскъдна, защото преговорите се водят при затворени врати. Публичните преговори, каквито бяха за правителството на Кирил Петков, са по-скоро пиар акция", коментира той.
"Има срамежливост по отношение на понятието коалиция, което е абсурдно, защото коалицията е утвърденият модел за управление в демократична система. Без коалиция в българската политическа система не може да се управлява", категоричен беше политологът.
Припомняме ви, че още в първия работен ден на годината, партиите, които обсъждат общо управление, се събраха на среща в парламента. На една маса седнаха преговорните екипи на ГЕРБ, „Демократична България“, БСП и „Има такъв народ“ (ИТН).
"Като гледаме как се развиват нещата, основните линии са договорени", заяви доц. Минчев.
На въпрос какъв хоризонт би имало едно редовно правителство, доц. Огнян Минчев заяви, че най-лесно е да се каже, че той ще е крехък, но напомни, че макар и такъв едно редовно правителство би било добре за България.
"Съдебната система и регулаторите са основният проблем пред съставянето на правителство, смята доц. Минчев. Според него няма да има споразумение за номинацията на Борисов за премиер. Ако останем без ново правителство при още един парламентарен цикъл, не знаем пред какво ще бъдем изправени. Никога е дума, която никога не се използва в политиката", каза Минчев по повод преговорите на ГЕРБ с БСП.
"По-категоричните привърженици на партиите ще бъдат разочаровани. Но не отдавам толкова голямо значение на това, че някои са леви, други - десни. Основният праг са геополитически разделения по оста Изток - Запад", смята Минчев.
"Българската държава е запусната от гледна точка на много рутинни процеси на управление. Множество държавни институции не са обновявани кадрово от години. Договарянето на тези позиции - а те са много, е ключово и на практика е за това кой ще разполага с много съществени аспекти на властта през следващите 5-7 години", каза още експертът.