Окончателно: Съдът отказа да върне Ески джамия в Стара Загора на Мюсюлманското настоятелство

Новини
12:18 - 12 Март 2024
2429
Окончателно: Съдът отказа да върне Ески джамия в Стара Загора на Мюсюлманското настоятелство

В началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан стана известно, че Върховният касационен съд не допусна до касационно обжалване и остави в сила решение на Пловдивския апелативен съд, с което е потвърдено решение на Старозагорския окръжен съд.

С това решение е отказано на Мюсюлманско изповедание – София да му бъде върната собствеността на "Ески джамия" и терена, върху който тя е построена в Стара Загора. Решението е окончателно, съобщават от Апелативния съд в Пловдив.

От там припомнят, че Апелативен съд – Пловдив прие, че не е установено, че Старозагорската мюсюлманска вероизповедна община е станала собственик на сградата „Ески джамия" и дворното място, върху което тя е построена, на посочените от ищеца правни основания, както и че те са й били отнети в периода 09.09.1944 г. – 1989 г., поради което Мюсюлманско изповедание също не може да придобие правото на собственост върху тях по силата на правоприемство.

Съдът намери също, че дори имотът да е бил отнет незаконно, неговото предназначение е дотолкова съществено променено, че вече не съществува реално до размерите, в които е бил отнет, тъй като Ески джамия е архитектурно-строителен, художествен и археологически паметник на културата с висока културно-историческа стойност с национално значение със статут на народна старина още от 1927 г., свързана не само с мюсюлманската религия, но и с християнската, доколкото в основите й са открити части от средновековна християнска църква, и като такава е предназначена да задоволява трайно образователните и културните потребности на всички български граждани и е за общо ползване. Това обосновава статута й на публична държавна собственост по силата на закона, а това води до невъзможност за реална реституция на същата.

В момента Ески джамия, която е най-старата сграда в Стара Загора, оцеляла единствена при опожаряването на града през Руско-турската освободителна война през юли 1877 година, функционира като единственият у нас Музей на религиите.