Още 2 месеца бонус: Без наказателни лихви за бързи кредити
След 13-и май сметките за ток без отсрочка, реши правната комисия
Още два месеца няма да има наказателни лихви за длъжниците със заеми от фирмите за т. нар. бързи кредити или имат задължения към колекторски фирми, решиха депутатите от правната комисия, които обсъждат на второ четене промените в Закона за здравето.
Облекчението обаче няма да важи за дъщерните фирми на банките, нито за самите банки. За банковите кредити пък бе уточнено, че вече е в сила възможност за договаряне и разсрочване на задълженията до края на годината според приетия от БНБ мораториум.
Промяната в закона бе направена по време на самото обсъждане по предложение на адвокат Валя Гигова, което бе припознато от депутата от ОП Христиан Митев. То бе прието с 14 гласа „за“, нула против и 7 „въздържали се“.
След 13 май всички сметки за ток ще трябва да се плащат в срок, стана ясно още от приетите промени в закона. В него се записа, че удължаването на сроковете за плащане на сметки за ток от битови клиенти от 10 на 20 дни ще важи само по време на извънредното положение.
Депутатите направиха много промени в закона за извънредното положение, като удължиха с два месеца действието на повечето срокове в него. Като например на ветото върху налагането на запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, както и извършването на описи на движими вещи и недвижими имоти, собственост на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудови възнаграждения.
Два месеца след края на извънредното положение ще може да се провеждат онлайн заседания на държавни и местни органи, съвети, комисии и др., включително съдебни заседания. С толкова се удължава и срокът, даващ възможност за неплащане или намаляване на наемите на държавни и общински имоти, по решение на органите, които ги стопанисват.
До 30 септември се удължава срокът, в който няма да се прилагат изискванията за получаване на месечни социални помощи. Същото ще важи и за семейните помощи. Обхвата на облекченията за тях обаче бе разширен с промените в закона и така за този срок няма да се иска бележка за направени задължителни имунизации за помощи за отглеждане на дете до 1 г.
Това ще важи и за помощите за деца без право на наследствена пенсия от починал родител, като за тях отпада и задължението за посещаване на предучилищна група или на училище за същия срок. Срокът на тези месечни семейни помощи, който изтича в периода от 1 февруари до 31 май, се удължава служебно до 30 юни.
Служебно до 31 декември се удължават и сроковете за изплащане на еднократните помощи за бременност, раждане, осиновяване, първокласници и др., които изтичат след 1 март тази година. Същата дата ще важи и за сроковете на валидност на издадените заповеди за настаняване в специализирани институции и социални услуги.
До 31 август не може да бъдат закривани или намалявани капацитетите на социалните домове. От 13 март до 31 август няма да се плащат такси за центровете за временно настаняване, дневните центрове и тези за социална рехабилитация и интеграция.
С два месеца се удължава и решението разпоредбите от Закона за обществените поръчки да не се прилагат при закупуване на хигиенни материали, дезинфектанти, медицински изделия и лични предпазни средства, необходими за обезпечаване на противоепидемичните мерки; на медицински изделия, медицинска и лабораторна апаратура, необходими за диагностика и лечение на заразените пациенти, консумативите за тях, както и дейности, свързани с внедряването им; както и възлагането на дейности по обезвреждане на пестициди и болнични отпадъци. Те няма да важат вече и за обществени поръчки в сферата на транспортните услуги за осигуряването на дезинфектанти и медицински изделия.
Забраната за износ на лекарствени продукти също се удължава с 2 месеца, както и разрешението за освобождаване на запаси от резерва. Това ще важи и за освобождаването от облагане с акциз на количествата етилов алкохол, съхраняван от резерва, за да може да се предоставя спирт на лечебните заведения.
Новият двумесечен срок ще важи и за разпоредбата, с която НЗОК удължава служебно срока на валидността на протоколите за скъпоструващо лечение на хронично болни пациенти, който е изтекъл по време на извънредното положение.
Със закона се разписва още, че учебната година ще завърши онлайн, като се уточнява, че след отмяната на извънредното положение присъствието на ученици в училищата се допуска само за осъществяване на неотложни дейности по приключване на учебната година или след изрично уведомяване на министъра, като директорите трябва да осигурят условия за спазване на предписаните здравни мерки.
До 12 месеца се удължава срокът, в който туроператорите да възстановят заплатени вече суми от туристи, ако пътуването им е било отменено поради обявеното извънредно положение и двете страни не са се споразумели за замяна на туристическия пакет.
Удължават се плащанията по мярката 60/40 до 30 юни.
С два месеца удължаване има и за разпоредбите, които дават възможност на работодателите да възлагат надомна работа или работа от разстояние на работниците и служителите си без тяхно съгласие, както и да ги принуждават да използват половината от годишния си платен отпуск. Също и за текстовете от закона, които дават право на военни да се включват в прилагането на противоепидемичните мерки.