Отбелязваме Зимния Кръстовден
Празникът затваря цикъла на „мръсните дни”
Отбелязваме Зимния Кръстовден. Празникът затваря цикъла на „мръсните дни”, започващи от 25 декември. „Мръсни” или „некръстни” се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение.
Смисълът на празничния ритуал е, чрез силата на Кръста, да се изчисти земята от бродещите в некръстеното време същества на отвъдното, на неподредения свят, да се подготви за голямото кръщение, което предстои. Сутринта в църквата се отслужва служба, водата се кръщава и освещава като се пуска кръст в нея. След това попът обикаля всички къщи, за да ги поръси с натопена във водата китка босилек. Вярва се, че така се прогонват лошото и болестите от дома, а за благодарност стопаните слагат паричка в менчето на свещеника. Ако китката замръзне, годината ще е плодородна.
Когато ръси по къщите, попът оставя и по малко бяла и червена вълна, с която се правят мартенички на 1 март. На следващия ден - 6 януари, Богоявление или Йордановден, кръстът от менчето се хвърля в река или водоем. Вярва се още, че на Зимния Кръстовден птиците и животните проговарят с човешки глас, а всички реки и потоци спират да текат за миг, за да се прочистят. Обредната трапеза на Кръстовден е постна.