Откриха каменен ковчег в Турция: Смятат, че е на истинския Дядо Коледа

Топ
15:12 - 08 Декември 2024
5155
Откриха каменен ковчег в Турция: Смятат, че е на истинския Дядо Коледа

Археолози откриха каменен ковчег, за който се смята, че е на „оригиналния“ Дядо Коледа. Църквата „Свети Никола“ в Демре, област Анталия, Турция, е място на разкопки за изследователи от 1989 г.

Според тях това е последното място за почивка на християнския епископ Свети Никола от Мира, който напуска земния си път през 343 г. след Христа.

Той е отдаден християнин, който помага на нуждаещите се и оставя монети в обувките на хората.

Сега археолозите, които проучват двуетажната пристройка на църква, откриват варовиков саркофаг, който смятат, че принадлежи на Свети Никола.

Той e дълбок около 1,5 метра и е дълъг почти 2 метра.

Изследователите разбрали, че са попаднали на находка, когато започнали да откриват животински кости и части от глинени лампи, предава Turkiye Today.

Светецът е погребан на мястото, на която издигнал църква, а стотици години по-късно там, по искане на византийския император Теодосий II, е построен по-голям храм в негова чест.

Местоположението на гробницата на епископа отдавна е предмет на спекулации, но откритият ковчег - толкова близо до църквата, дава надежда на изследователите.

„Някои източници предполагат, че Свети Николай е бил погребан близо до свещената зона на град Мира“, казват археолозите.

„Фактът, че открихме саркофаг близо до църквата, където се смята, че е неговият гроб, може да означава, че това наистина е свещената зона, която търсим“, допълват още те.

През 1087 г. някои кости са били взети от саркофага от италиански крадци, които са ги занесли в Бари.

Моряци от Венеция по-късно вземат останалите кости по време на Първия кръстоносен поход.

През 1953 г. изследователи потвърждават, че и двете групи кости - открити в Бари и във Венеция, са от един и същи човек, но не е установено дали това е Свети Никола, посочва Heritage Daily.

Допълнителни подробности за саркофага се очакват през следващите няколко месеца.

Друга група изследователи успяват да възстановят лицето на Свети Николай след 1700 години.

Екипът използва данни, събрани през 50-те години на миналия век. Първоначално възстановяват черепа в 3D, след това профила на лицето.

Досега само капакът на саркофага е напълно разкрит. Вижда се и малка част от гробната камера. Надеждите на изследователите са да открият надпис върху ковчега, съобщава Би Ти Ви.