Папата за Нагорни Карабах: Спрете да проливате кръвта на невинни хора
Това е трагедия, нужен е диалог, заяви Франциск в неделната си проповед

Папа Франциск нарече трагедия случващото се в Нагорни Карабах и призова страните в конфликта да спрат да проливат кръвта на невинни хора, предаде ТАСС.
В дена на празника Вси светии няма да забравим и случващото се в Нагорни Карабах, където има въоръжен конфликт, прекъсван от кратни примирия. Все повече стават разрушените домове, инфраструктура и религиозни обекти там. Бойните действия все повече засягат цивилното население. Това е трагедия, каза папата в неделната си проповед на площад "Свети Петър", предаде БТА.
Искам отново да се обърна към отговорните страни и да ги призова да направят всичко възможно проливането на кръвта на невинни хора да спре незабавно. Споровете не могат да се решават по насилствен начин, а само по пътя на преговорите със съдействието на международната общност. Изразя солидарност с всички страдащи и призовавам всички светии да върнат мира в района, каза Светият отец.
Диалогът трябва да бъде главният инструмент за решаване на конфликти в съвременния свят, заяви папа Франциск и интервю за днешния брой на сръбския в. "Политика", дадено по повод 100 години от установяване на дипломатически отношения между Сърбия и Ватикана, предаде ТАСС.
"Диалогът е един от най-добрите инструменти, които имаме, за да разрешим всички конфликти, с които се сблъскваме", каза папа Франциск. Той добави, че в наше време много хора смятат, че омразата и насилието са бърз и ефективен начин за решаване на конфликтите, но единственото, което постигат, е спирала на още по-голямо насилие. Папата каза още, че наличието на добросъседски отношения между народите с различна религия е основна предпоставка за разрушаване на всякаква идеологическа изолация на културите и религиите.
Според папа Франциск главното средство за борба с национализма в условията на глобализация е връщането към собствените корени и културно наследство.
"Да запазим паметта на нашите народи, означава да запазим бъдещето. Не да останем привързани към миналото, а смело да гледаме в настоящето и с надежда в бъдещето. Не за да подражаваме или повтаряме подвизите на миналото, а да придобием този дух, който е позволил на народите ни отново да се вдигнат на крака", каза главата на Римокатолическата църква.
Папа Франциск посочи, че пандемията от коронавирус е изострила кризата на съвременния модел на организация на живота и развитие на обществото.
"Пандемията извади на показ множество несправедливости, болезнено мълчание, социални несполуки и проблеми в сферата на здравеопазването, като подложи много наши братя на процес на социална изолация и деградация", каза папа Франциск.
По неговите думи често липсват колективни усилия за справяне с кризата. "Сведохме развитието до прост икономически растеж, забравяйки, че истинският разцвет трябва да спомага за напредъка на всички хора и всеки човек", подчерта папа Франциск.