Пардон, а друг кордон?
Санитарен кордон в новоизбрания парламент трябва да има, за да изолира проруските партии МЕЧ, БСП и най-вече „Възраждане” от бъдещо управление
МИХАИЛ ВЕШИМ, в. "Стършел"*
Вместо след изборите положението да се отпуши, то се задръсти повече. Победителите от ГЕРБ мълчат и не споделят бъдещите си творчески планове за формиране на кабинет, а вторите от ПП-ДБ ги притискат с декларация за „санитарен кордон” срещу Пеевски и неговата формация. За демократичната коалиция корпулентният политик е лицето на корупцията, той е отговорен и за изборните далавери, затова ДПС- то му е нежелано за партньор в бъдещи преговори.
Идеята на ПП-ДБ да търси съюз с другите партии в парламента за „общ фронт” срещу Пеевски може да изглежда морална, но е безплодна. Няма нищо да роди. Такъв кордон повече прилича на балон. С въздух. За отвличане на вниманието.
Иначе санитарен кордон в новоизбрания парламент трябва да има, за да изолира проруските партии МЕЧ, БСП и най-вече „Възраждане” от бъдещо управление.
Сега излиза, че ПП-ДБ са по-склонни да преговарят с възрожденците и проруските позитанци, вместо да работят за едно евроатлантическо обединение, което в момента е нужно на страната. И изглежда, че се готвят не за преговори, а за нови избори.
Ако и този път пропаднат опитите за съставяне на редовно правителство, ако пак отидем на предсрочни избори, осми поред, тогава последиците за демокрацията ще са непредвидими. На избирателите им писна от безплодно гласуване, от обвинения, от увъртане и шикалкавене. От неясни идеи за „некоалиции” и за „равноотдалечен премиер”.
Щети от нови избори ще понесе първата партия, ГЕРБ, чиято отговорност сега е да състави кабинет, но загубите й няма да са толкова съществени - там ядрото е твърдо, партийните структури в страната са непоклатими.
Демократичната коалиция ПП-ДБ ще загуби повече и може да падне до трето или четвърто място. Напред ще излязат „копейките” с лозунгите си против еврото, против НАТО и Европа и с намерението да вкарат страната в БРИКС.
Тогава демократите от ПП-ДБ ще се събудят от съня, в който се виждат като най-велики и най-морални. Но ще бъде късно.
Техните политически експерименти, предизвикани от неопитност, незнание или неможене, изобщо не са безобидни. Те могат да обърнат геополитическия курс на страната - путинистите само това чакат.
Санитарен кордон е нужен и в самата демократична коалиция ПП-ДБ. Ако има и най-малко съмнение за участието на Асен Василев в корупционни схеми, както твърди в показанията си бившата шефка на митниците Петя Банкова, Василев няма място в ръководството на партията си.
Друг кордон в коалицията трябва да огради и Бойко Рашков, следователя-милиционер от живковото време. Той също е действащо лице в контрабандна схема, според показанията на Банкова. Не само това - в социалистическото минало Рашков беше верен слуга на режима. Днес той ли ще прави промяната? С такива политици ли ще променяме България и ще я правим европейска?
За пореден път Бойко Рашков влезе в парламента по схема, замислена и изпълнена от Кирил Петков. За пореден път Петков се отказа от избираемото си място в Перник, където бе водач на листа, за да освободи място на втория по ред - Бойко Рашков. Не е ли това някаква зависимост - с какво Кирил Петков е задължен на Бойко Рашков, че го тика във всеки парламент? Или старият милиционерски следовател държи с някоя папка младия политик от ПП?
Ето това са въпроси, които хрумват без пардон, покрай идеята за санитарен кордон.
* Текстът е публикуван в последния брой на сатиричния седмичник "Стършел"