Парламентът отхвърли предложенията на БСП за пенсиите
Управляващите обвиниха социалистите в социална демагогия
Мнозинството в Народното събрание не прие предложението на БСП да бъдат преизчислени всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 юни 2016 г., съобщи БТА. Предложението е отхвърлено от депутатите с 15 гласа "против" и 81 "въздържал се".
Преизчисляването да е периодично, поне на четири години, предвиждаха вносителите на промените в Кодекса за социално осигуряване.
За проекта бяха 76 народни представители - от БСП, "Обединени патриоти" и "Воля".
Според авторите на текстовете преизчисляването на пенсиите със средния осигурителен доход за 2015 г. би изчистило частично проблемите с неравнопоставеността. Така при линия на бедността за 2019 г. 348 лв., минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 юли ще стане 219 лв., а средната пенсия ще е около 386 лв.
В противен случай ще се задълбочи още повече проблемът с един от основните принципи на осигуряването, какъвто е принципът на равнопоставеността на осигурените лица, посочват от левицата.
Според мотивите немалка част от българските граждани са с доходи на границата на физическото оцеляване. В най-голяма степен това се отнася за пенсионерите и хората над 65 години.
Бедните възрастни хора са се увеличили от 22,6 на сто през 2014 г. на 29,2 на сто през 2018 г. Над 1,3 млн. пенсионери /60 на сто от общия брой/ са с пенсии под границата на бедността.
В същото време не се предвижда никаква съществена промяна в размера на пенсиите, освен ежегодното осъвременяване от 1 юли, се обосновават от левицата.
Георги Гьоков, БСП, един от вносителите на законопроекта, подчерта, че тези хора са останали на произвола на съдбата. ГЕРБ управлява десет години, но нищо не направи за пенсионерите, освен традиционното осъвременяване на пенсиите с инфлацията, каза той. Вярвам в искрените намерения на ГЕРБ, хайде предложете нещо, освен тези 2,5 процента, обърна се той към управляващите. За едни самолети можем да актуализираме бюджета, а за българските пенсионери - не можем, коментира Гьоков.
Светлана Ангелова/ГЕРБ/, зам.-председател на социалната комисия, отговори, че през 2014г., когато на власт са социалистите, от 1 юли доходите на пенсионерите са увеличени с 2,4 процента. Според нея изоставането на пенсиите е заложено още с приемането на Кодекса за социално осигуряване. Ако бъде одобрено сега предложението на БСП, автоматично се отива към дефицит на пенсионната ни система, изтъкна Ангелова.
Дискусията започна вчера и продължи и днес в пленарната зала.
В топ 7 сме по най-ниски разходи за пенсии в ЕС, изтъкна Виолета Желева от БСП. Колежката й Весела Лечева напомни на патриотите, че са спечели гласове с обещанието за 300 лв. пенсия, но днес си мълчат.
"Не така с гьостерицата, по-полека", репликира я Валери Симеонов, НФСБ. Той добави, че те са хората с най-последователна политика по отношение на пенсиите. Той обеща, че НФСБ ще подкрепи на първо четене законопроекта на левицата, за да може дискусията за модела да продължи в залата.
За България има колониална схема и социалната тема е част от нея, изтъкна от трибуната Павел Шопов от "Атака", част от ОП.
Искрен Веселинов/ВМРО/ обвини левицата в "социална демагогия" и "фундаментално лицемерие" като припомни, че именно БСП е докарала пенсионерите у нас до два долара пенсия. Той увери, че групата на патриотите ще постави темата при обсъждането на бюджета за следващата година.
Предложението на левицата е за 1 286 985 милиона пенсионери, какво казваме на останалия милион пенсионери, коментира председателят на социалната комисия Хасан Адемов/ДПС/. По думите му, предложението има изключително висока фискална цена, ще трябва да се търси източник на финансиране. ЕК ни съветва да има адекватност на пенсиите, но и финансова стабилност, припомни Адемов. Затова трябва да измислим друг механизъм, да не решаваме проблемите с инструментите на социалното осигуряване, ще стане така, че то ще започне да изпитва големи трудности, подчерта депутатът. Адемов предложи на базата на подоходен/имотен/ критерий тези хора да бъдат подкрепени със специален фонд.