Парламентът поряза МЕЧ за одържавяване на ЕРП-та
Аргументът на партията на Руди Василев е, че дружествата не се управлявали добре от собствениците
Парламентът не прие искането на МЕЧ за одържавяването на ЕРП-тата. "Против" гласуваха от ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС-НН и ИТН, въздържаха се от БСП-ОЛ и АПС. Очаквано подкрепа дойде само от МЕЧ, "Величие" и "Възраждане".
Групата на Радостин Василев внесоха проект на решение, с който да задължат Министерския съвет да изготви и предложи за гласуване в Народното събрание проект за инвестиционен разход за придобиване на "Електроразпределение ЮГ" ЕАД, "Електроразпределителни мрежи Запад" ЕАД и "Електроразпределение Север" АД, както и съпътстващата инфраструктура, необходима за функционирането им от българската държава и да започне преговори със собствениците на дружествата с тази цел.
Аргументът на МЕЧ е, че дружествата не се управлявали добре от собствениците им, не инвестирали достатъчно в поддръжката на мрежите, заради което ставали аварии, и се оправдавали за това с регулатора, че не им признава разходите в цените.
"От днешна перспектива, приватизацията на електроразпределителните дружества се оказва катастрофална за българските граждани. Освен поскъпване на електроенергията се наблюдават и множество проблеми при електроразпределението. Нито един от очакваните положителни ефекти на приватизацията не бе изпълнен. Трябваше да се въведат съвременни методи за управление, обновяване на мрежата, подобряване на качеството на предлаганите услуги и създаването на нови работни места. Случи се точно обратното", пише в мотивите на вносителите.
"Повече от 20 години всички български граждани наблюдават последния дял на криминалната приватизация до какво доведе с ЕРП-тата в България. Доведе до по-скъп ток, до стотици населени места без ток при най-малкия сняг, липса на инвестиции в сферата на електроразпределението, за фалшиви договори на ЕРП-тата с подизпълнители в чужбина, близки до техните собственици. С този проект на решение от МЕЧ искаме държавата да придобие трите ЕРП-та, да направи пълен одит за максимално голям период назад. Да потърси своите претенции чрез съдебни дела срещу тези дружества, защото това е една голяма измама, нито са инвестирали, печелят няколко стотин милиона на гърба на гражданите, а в същото време ние сме без ток, напрежението е по-малко, цените са по-високи", каза от трибуната Радостин Василев, който излезе да защити проекта на решение на групата си.
От "Възраждане" добавиха, че за 2024 г. и трите ЕРП-та обявили нетна печалба в размер на над стотици милиони левове, затова можело да се зададе въпроса къде отиват тези средства и какво се случва с техните печалби, и защо не се инвестират в разширение на мрежите.
"Тук е ролята на КЕВР, който не си върши работата, защото и до ден днешен, въпреки искането ни така и не се обявиха инвестиционните програми на ЕРП-тата, за да може всеки един данъкоплатец да види къде отиват неговите средства. Затова предложението на колегите от МЕЧ е добро и наистина можем да говорим за национализация на дружествата", коментира Коста Стоянов.
Никой от управляващото мнозинство не се изказа по темата, отношение вземаха само от МЕЧ и "Възраждане".