Парното няма да поскъпва, но цената на водата ще се вдигне с около 1 лв. на кубик

Общество
10:46 - 16 Юли 2022
3011
Парното няма да поскъпва, но цената на водата ще се вдигне с около 1 лв. на кубик

Парното няма да поскъпва в следващата една година, но потребителите трябва да са готови да плащат питейната вода средно с 1 лв. за куб. м. по-скъпо.

Това съобщи в интервю за Нова телевизия председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров.

Новите цени на водата са факт за около десет ВиК дружества на територията на страната, а причина за поскъпването са твърде ниските нива на запхлащане в компаниите, поддържани досега, както и скокът в цената на електроенергията, поясни той.

Тодоров увери, че никой в България няма да студува през зимата, а обявеното на 1 юли поскъпване на парното средно с 30 на сто за страната е минималното възможно. "Реалното поскъпване на парното трябваше да е 120%, сегашното е минимално, което можем да си позволим (...), няма да се вдига цената на парното повече", увери председателят на регулатора.

Той изрази безпокойството си, че ако няма работещ парламент, няма да може да се приемат законови поправки, с които държавата да гарантира на домакинствата базово потребление на ток, вода и парно на занижени цени. Мярката беше записана и в проектопрограмата за управление с нереализирания от "Продължаваме промяната" първи мандат за съставяне на нов кабинет в рамките на действащия парламент. Според Тодоров е добре въвеждането на тези тарифи да влезе в правомощията на КЕВР. Регулаторът може да я въведе в рамките на два месеца след като се уточни какво е справедлива цена и справедлива консумация.

Газохранилището в Чирен се пълни с по 1% на всеки два дни и вече са запълнени 39% от него, каза Тодоров. Ако процесът продължи със същото темпо, България ще успее да постигне нивото от 80% преди началото на отоплителния сезон, както изисква Европейската комисия, добави той.

Запитан защо България не купува газ от Русия, председателят на регулатора подчерта, че България е на масата на преговори, но от руска страна няма никаква чуваемост. ако доставките бяха продължили и България се беше съгласила на едностранно променените от Русия правила в договора, за юли цената е щяла да е само с 10 лв. по-ниска, а като цяло цената на руския газ е съизмерима с цените на алтернативните доставчици. "Те ("Газпром") са винаги добре дошли, но няма увереност, че ще доставят, дори да се договори", добави Тодоров.