Първи американски изтребител F-35 е поразен от Иран
Американски изтребител F-35 е извършил аварийно кацане на американска военновъздушна база в Близкия изток, след като е бил поразен от огън, за който се смята, че е ирански. Това съобщи Си Ен Ен тази вечер, като се позова на два източника, запознати с въпроса.
Капитан Тим Хокинс, говорител на Централното командване на САЩ, заяви, че стелт изтребителят от пето поколение е "извършвал бойна мисия над Иран", когато е бил принуден да извърши аварийно кацане. "Самолетът е кацнал успешно, а пилотът е в стабилно състояние", добави Хокинс. "Инцидентът се разследва."
Този инцидент би бил първият случай, в който Иран е поразил американски самолет във войната, започнала в края на февруари. И САЩ, и Израел използват F-35 в конфликта, цената на такъв изтребител е над 100 милиона долара.
Досега САЩ са загубили и други самолети във войната, макар че за нито един от тях не е известно да е бил поразен от противников огън. Три американски изтребителя F-15 бяха погрешно свалени от кувейтските противовъздушни сили, като и шестимата членове на екипажа се катапултираха успешно. А миналата седмица самолет за дозареждане във въздуха KC-135 Stratotanker се разби в западен Ирак, макар че причината все още не е ясна. Американските военни заявиха, че инцидентът "не се дължи на вражески или приятелски огън". Всички шестима членове на екипажа на борда на KC-135 загинаха.
Войната наближава края на третата си седмица, висши американски официални лица продължават да твърдят, че кампанията срещу Иран е голям успех. Министърът на отбраната Пийт Хегсет заяви в четвъртък сутринта, че САЩ "печелят решително" и че въздушната отбрана на Иран е "разрушена", припомня Си Ен Ен.
