Първо в Lupa.bg: Коронавирусът е мутирал в Италия - вече убива по-малко, но заразява по-лесно

Топ
09:30 - 06 Май 2020
8245
Първо в Lupa.bg: Коронавирусът е мутирал в Италия - вече убива по-малко, но заразява по-лесно

Коронавирусът е мутирал в средата на март със старта на същинската първа вълна от епидемията в Европа, съобщиха учени от САЩ, следящи стотици хиляди РНК проби от началото на пандемията. Оказва се, че т.нар. прикрепящ (spike) протеин на вируса за рецепторите в човешката клетка е мутирал, заради което SARS-CoV-2 вече убива по-трудно и рядко, но заразява много повече хора.

От изследванията става ясно, че мутацията най-вероятно е възникнала в Германия, привнесена от пациент с доказана COVID-19 инфекция от Италия и много бързо е започнала да превзема предишните вариации на протеина, за да се озове в сегашния си вид в по-голямата част от страните в ЕС и да доминира в Северна Америка. 

Предполага се, че в началото (в щата Вашингтон) бацилът е бил с протеин със сигнатура D614, докато сега върлува коронавирус с протеин, обозначен като G614, като към днешна дата именно той доминира и отвъд Океана, и в Европа, а предполагаемо, и в България. 

Вирусолозите от цял свят са убедени, че с повече мутации силата на вируса ще бъде отслабена, но е възможно вирулентността му да се повиши. Както ТОРС пък учените стискат палци COVID-19 в един момент да се "изпари" и сегашната апокалиптична за стотици хиляди клинична картина да заприлича на тази при обикновената настинка, също причинена от коронавирусното семейство (hCoV). 

Според някои специалисти е възможно тази мутация да дава отговор и на особено важния въпрос как вирусът се открива при пациенти в Италия, Франция и Германия още през ноември и декември миналата година, а масовото поразяване започна след епидемията в Ухан. Общото разбиране е, че тогава на Стария континент е доминирал по-слабо вирулентният вирус, но с по-сигурно поразяване на реципиента си, докато от март насам с тази мутация е успял да зарази много по-голямо количество хора, но  съответно и да отхлаби примката си върху човека.


Kарта на двете мутации в спайк протеина на коронавируса по огнища в света 

При математическите сметки на учените се наблюдава и друга зависимост - вирусът мутира на всеки 3 дни (ако се запазят сегашните темпове на развитие на пандемията и R0 числото не се промени), което означава, че всеки месец протеинът, закрепващ се за човешката клетка, може да се промени и да дава нова информация за изследване. Добрата новина е, че няма нито една причина от вирусологична гледна точка да се смята, че със следваща мутация SARS CoV-2 ще се превърне в по-опасен. 

Компютърен модел на мутацията