Полицията: Сашко още не е открит

Няма доказателства изчезналият Александър да е жертва на престъпление, твърдят от Прокуратурата

Новини
09:35 - 14 Ноември 2022
2263
Полицията: Сашко още не е открит

Все още няма и следа от изгубеното 12-годишно момче в Перник. Това стана ясно на брифинг на полицията в града. Детето е в неизвестност вече четвърти ден.

Александър се търси на територията на цялата страна. Има вече и 39 сигнала, но засега момчето не е установено. От полицията в Перник обясниха, че се преглеждат всички камери постоянно, за да може по-бързо да се открие детето.

Сигналите са различни, поясниха от областната полиция.

„Обаждат се граждани, които мислят, че са видели детето. Има сигнали от цяла България. Има сигнали от хора, които мислят, че притежават определени способности. За да може да ни помогнат, те се опитват да ни насочат. Тези сигнали също се проверяват. Няма значение кой подава сигнал, той ще се провери“, казаха от полицията в Перник.

Не са събрани доказателства, които да сочат, че изчезналият 12-годишен Александър е жертва на престъпление. Това коментира на брифинг говорителят на Окръжната прокуратура в Перник Албена Стоилова.

„Многократно се е случвало за кратки периоди детето да бъде изпускано от поглед заради заболяването му, което е свързано с хиперактивност”, посочи още тя.

Органите на реда категорично отрекоха информацията бащата на детето да е подлаган на детектор на лъжата. Той обаче е разпитан вече два пъти. „Показанията му в качеството на свидетел не са противоречиви”, подчерта Стоилова.

Няма данни детето да се е возило в градския транспорт. Проверяват се всички камери - общински и на частни домове. Властите призовават хората да продължават да подават сигнали.

Старши комисар Павел Млеканов от ОДМВР-Перник коментира дали на разпространено видео в социалните мрежи се вижда изчезналият Александър: „Не искам да коментирам нещо на 100%, за което не мога да бъда сигурен. Бащата го е заявил. За съжаление, това е било много часове преди информацията да достигне до нас”, каза той.

"Моята препоръка е да направят по-бърза форма за комуникация. Трябва да има единство на комуникацията. Забележете от два дни се включват врачки и баячки, които работят със степента на доверието на бащата. Гледам, че този човек има собствени увреждания. И медии, и разследващи полицаи, и прокуратура го разпитват. Ние трябва да се погрижим за този човек, трябва първо него да успокоим и той да разкаже какво се е случило". Това заяви пред Би Ти Ви детският психолог Младен Владимиров.

„Аутистичният спектър е много широк. Той варира от едната до другата крайност. Хубаво е да се каже колко е сложно, когато имаш дете с аутизъм, колко неща трябва да правиш, как животът ти изцяло се променя. Как ти живееш в постоянен страх и ужас. Смятам, че трябва да има по-сериозна държавна политика в тази насока – за обгрижването на тези родители и на тези деца“, обясни основател на дневен център за работа с деца с аутизъм Мина Енева.

Според Младен Владимиров могат да бъдат полезни всички, които познават детето – неговите особености и индивидуалност.