Политолог: Ами ако Радев остане на "Дондуков" 2 и след мандата?

Законодателството, върху което работи в момента парламента, по-скоро изглежда като разширяване на арсенала от бухалки срещу бизнеса, отколкото истинска загриженост за хората и цените. Това може да ескалира в нови протести през есента, когато напрежението ще се натрупа още.
Това коментира пред Нова нюз политологът Теодор Славов. "Ако това правителство е отговорно, то по абсолютни обективни причини не би трябвало да подава оставка, тъй като ни предстои труден момент във връзка с въвеждането на еврото. Реално, за да се свали този кабинет, трябва да има поне минимално печеливша алтернатива, която би заявила друго управление, но в момента такава няма. Подобна алтернатива може да заяви президентът Румен Радев, но това може да стане след началото на 2027 година, когато ще сдаде поста. Дотогава той няма как да регистрира партия и се съмнявам той да го направи предсрочно, щом досега не го е направил. А освен това смятам, че колкото и твърд да изглежда Радев в позициите си, той се съобразява с мненията на външните ни партньори от ЕС и еврозоната. Все пак тези хора разчитат на някакви ангажименти", коментира политологът доц. Стойчо Стойчев.
През есента от ЕС ще правят оценки за върховенството на закона в страните членки и тези, които са с лоша оценка, няма да получават пари от новия европейски бюджет. Това е притеснително за България, допълни Славев.
"Вижте, демокрацията работи с мандати. Ако някой стои на поста си извън мандата, това е узурпация на власт. Тук визирам Сарафов.
Ами представете си, ако като свърши президентския мандат Радев каже, че няма да си отиде, а ще си седи на Дондуков 2 - какво правим, в какво сме се превърнали като държава?
А Сарафов колко време кара? Несъвместими са тези неща с демокрацията. Така че управляващите трябва да започнат процедурата по избор на Висш съдебен съвет, посочи Славов. "Това е още един аргумент да няма предсрочни парламентарни избори, защото кога ще се избира този съвет", посочи пък Стойчев.