Поскъпването на жилищата продължава

С близо 20% по-скъпо се купуват жилищата в София към момента спрямо началото на 2025 г. Със същите темпове се увеличават и цените във Варна – 18%. Пловдив отчита поскъпване от 15%, а в Бургас то е най-слабо – 12%, сочат данните на "Имотека".
Решението за покупка се взема по-бързо и сделки се сключват с близо 30% по-бързо през първото полугодие на текущата година спрямо същия период на миналата.
Строителните компании продължават да се чувстват повече от комфортно на фона на тенденцията купувачите да предпочитат покупката на жилище ново строителство пред това от вторичния пазар.
"Цените продължават възходящия си тренд, като това е резултат от два основни фактора. Първият е чисто житейски – хората се стремят да покрият жилищните си нужди, да се преместят от имот под наем в собствен такъв или да подобрят качеството си на живот, купувайки по-голям и комфортен апартамент. Вторият фактор е стремежът към вложение на спестяванията и разумна инвестиция, катализиран допълнително от предстоящото влизане на страната в еврозоната”, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“.
По думите му, именно вторият мотив на купувачите е причината за значително по-бързите сделки. В София периодът, в който клиентите вземат решение за покупка, се скъсява с над 30% на годишна база, а във Варна – с близо 10%. В Бургас клиентите обмислят сделката си с 28% по-бързо спрямо миналата година.
Инвестиционните настроения на купувачите рефлектират по-осезаемо на пазара на ново строителство. Ако инвестиционните сделки в София са общо 21% през шестмесечието, то на пазара на нови проекти те формират дял от 31%. Още по-категорични са показателите във Варна - ако от общия обем жилищни имоти с инвестиционна цел се купуват 23%, при новото строителство този мотив движи 42% от купувачите. В Пловдив картината е идентична – двоен е делът на инвестиращите в нови проекти в сравнение с останалите.
"Новото строителство се утвърди като предпочитан инвестиционен инструмент у нас. Тези купувачи виждат в него по-голям потенциал за реализиране на печалба – от една страна заради опцията за препродажба на по-висока цена, от друга – защото вярват, че потенциалните наематели за тези имоти са повече на брой и по-надеждни”, казва Пейчев.
Класическият пазар на продавача проличава и в друг устойчив пазарен тренд. Много малка част от сделките – около 5%, търпят коментар в цената с над 10 000 EUR. Повечето отстъпки са дори под класическия търговски компромис от 5000 EUR. Единствено в Пловдив средната цена на сделката е с 4000 EUR по-ниска от офертната. Във Варна отстъпките са в размер на 2000 EUR, в Бургас – 1000 EUR. В столицата крайната стойност на сделката не се изменя спрямо първоначално обявената. Според Пейчев това се дължи на реалистичното ценообразуване от страна на инвеститорите и все по-доброто им разбиране на нуждите на купувачите.