Появяват се нови сезони

Любопитно
17:15 - 28 Юли 2025
1582
Появяват се нови сезони

Нови сезони се появяват на Земята поради човешка дейност, пише "Лайв Сайънс". Изданието отбелязва, че най-очевидният пример за изменение на климата са „сезоните на мъглата“. Те могат да се наблюдават в екваториалните страни на Югоизточна Азия. По време на тях небето е покрито с дим в продължение на няколко седмици. Явлението е свързано с човешката дейност, а именно мащабно изгаряне на растителност за изчистване на гори и освобождаване на земя за къщи.

Подобна ситуация се наблюдава и на Бали. Там има ежегоден „сезон на боклука“. През този сезон огромно количество отпадъци се изхвърлят на бреговете. Има и „синкопирани сезони“. Те се характеризират с по-горещо лято и по-мека зима. Всичко това излага на риск съществуването на много екосистеми и култури. Освен това климатът като цяло е изложен на риск от промяна. Поради това зимните спортове, по-специално, могат да изчезнат.

В същото време някои сезони изчезват напълно, което има дълбоки последици за екосистемите и културите. Тези изчезнали сезони могат да обхванат драстично променено или прекратено поведение на мигриращите животни, като например намаляването на размножителните сезони на морските птици в Северна Англия.

Климатичните промени също така отлагат традиционните зимни спортни сезони, като правят снега по-оскъден в алпийските региони.

Може би по-често срещани са „синкопираните сезони“. Промените са подобни на нови акценти върху ритъми или нестандартни ритъми в позната музика, които привличат вниманието на слушателя.

Времето на ключови сезонни събития, като например падането на листата или пристигането на определени мигриращи видове, става все по-непредсказуемо. Въведохме термина „аритмични сезони“, концепция, заимствана от кардиологията, за да обозначим анормални ритми, които включват по-ранни пролети или размножителни периоди , по-дълги лета или вегетационни периоди и по-кратки зими или зимен сън .

Променящите се сезонни модели разстройват взаимозависимите жизнени цикли на растенията и животните и нарушават общностите, които са икономически, социално и културно зависими от тях.

В Северен Тайланд човешката дейност е променила природните ритми и е повлияла на снабдяването с вода и храна. Общностите по притоците на река Меконг разчитат на сезонния отток на реките, за да ловят риба и да се занимават със земеделие от поколения.

Начинът, по който реагираме на променящите се сезонни модели, може или да влоши, или да подобри условията на околната среда. В Югоизточна Азия обществената осведоменост за „сезона на мъглата“ доведе до по-добри прогнози, инсталиране на въздушни филтри в домовете и създаване на инициативи за обществено здраве.

Сменящите се сезони ни карат да преосмислим връзката си с времето и околната среда. Днес повечето от нас мислят за времето като за дни, часове и минути, което е глобализиран стандарт, използван навсякъде - от смартфоните до разписанията на влаковете.

Но този начин на отчитане на времето забравя по-старите и по-локални начини за разбиране на времето – тези, които са оформени от естествени ритми, като например настъпването на дъждовния сезон или слънчевите и лунните цикли, вкоренени в живота и културите на различните общности.

Сезоните са нещо повече от просто разделяне на времето – те ни свързват с природата.