Правителството с Национална стратегия за активен живот на възрастните хора

Планът съдържа мерки за стимулиране на самостоятелен живот и добро здравословно състояние

Новини
13:52 - 16 Юли 2025
1286
Правителството с Национална стратегия за активен живот на възрастните хора

Правителството одобри на редовното си заседание План за 2025 - 2026 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора (2019 - 2030 г.). и План за действие за изпълнение на Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2030, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Планът за изпълнение на стратегията за активен живот включва мерки за насърчаване на активния живот на възрастните хора на национално и регионално ниво чрез създаване на възможности за заетост, учене през целия живот, по­добри условия на труд и включване в обществения и културния живот. Планът съдържа и мерки за стимулиране на самостоятелния живот на възрастните хора и за подобряване на тяхното здравословно състояние.

Планът е разработен от междуведомствената работна група по демографските въпроси към министъра на труда и социалната политика с участието на националните държавни институции, Националния статистически институт, Българската академия на науките, социалните партньори, Националното сдружение на общините в Република България и Българския Червен кръст. Дейностите, заложени в него, са в отговор на предизвикателствата, породени от застаряването на населението.

Основен акцент в Плана за действие за изпълнение на стратегията за намаляване на бедността е поставен върху мерките в областта на заетостта и образованието. Планирани са дейности за насърчаване на икономическата активност чрез създаване на възможности за интеграция на неравнопоставените групи на пазара на труда и повишаване качеството на работната сила в контекста на дигитализацията на икономиката и справедливия преход към климатична неутралност.

С цел превенция на бедността и социалното изключване в Плана са заложени мерки за повишаване на обхвата на децата и учениците в задължително предучилищно и училищно образование, намаляването на дела на отпадналите и преждевременно напусналите училище. Предвидени са и дейности за насърчаването на дигиталната грамотност на учениците, подобряването на достъпа на уязвими групи до медицинска помощ и утвърждаването на ролята на здравните медиатори.

Планирани са и мерки за насърчаване стартирането и развитието на социални предприятия, повишаване на равнищата на средната и минималната работна заплата, увеличаване на размерите на пенсиите. Документът включва и дейности за създаване на условия и гаранции за равнопоставеност и пълноценно участие на хората с увреждания във всички области на обществения живот, подобряване на достъпа до качествени социални и интегрирани услуги и на жилищните условия на уязвимите групи, информират от правителствената пресслужба.