Правят универсална ваксина срещу всички коронавируси
Битката срещу коронавируса далеч не е приключила. С голяма вероятност може да се предположи, че щамът SARS-CoV-2 няма да е последният нов коронавирус.
Известно е, че още преди актуалната пандемия е имало и други смъртоносни коронавируси. През 2002/2003 вирусът SARS-Cov-1 например предизвика пандемия от Тежък остър респираторен синдром (ТОРС), а през 2012 се развилня MERS-Cov - Близкоизточният респираторен синдром (БИРС).
Сегашните ваксини бяха разработени, за да пазят хората от най-новия коронавирус - Sars-CoV-2, който предизвика актуалната пандемия. Но семейството на коронавирусите е голямо и мнозина учени смятат, че е възможно да се създаде ваксина, която да осигурява значително по-широка защита.
Край на всички пандемии?
Екип от учени в института Duke Human Vaccine в Северна Каролина са разработили прототип на универсална ваксина, която да защитава от цялата група на коронавирусите, съобщават редица международни издания като "Business Insider", германският "Лекарски вестник", "Мюнхнер Меркур" и др.
В студия на реномираното научно издание "Nature" учените съобщават, че създаденият от тях препарат е бил тестван на човекоподобни маймуни (макак) и е показал, че осигурява защита както срещу новия коронавирус, така и срещу някои от неговите най-опасни варианти. И не само това: препаратът е бил ефективен също срещу SARS-Cov-1 и някои други сродни вируси, които са разпространени сред прилепите, но още не са прескочили и върху човека, пише fakti.bg. Този факт е индикатор за това, че ваксината би могла да защитава и хора. Макар че последното не е окончателно доказано.
Екипът около научния директор на института Кевин Сондърс се надява създадената ваксина да защитава срещу всички варианти на коронавирус, които циркулират сега, включително и в животинския свят.
Това означава, че може и да се появи универсална супер-ваксина срещу всякакви коронавируси, която да сложи край на всички пандемии, предизвиквани от тази група вируси.
И други екипи работят над универсална ваксина
Сондърс заяви, че екипът ще започне клинични изпитания на ваксината колкото се може по-скоро - най-вероятно след 18 до 30 месеца. Известно е също така, че има и други научни екипи, които се опитват да разработят универсална ваксина срещу коронавируси. Това съобщи и сп. "Science" през април тази година.
Допуснатите в момента ваксини срещу коронавирус изглежда защитават и срещу по-новите мутации, макар и не в същата висока степен, както срещу изходния вирус. Бе установено например, че ваксините, известни до момента, защитават по-слабо срещу вариантите P.1 и B.1.351 - т.е. срещу южноафриканската и бразилската мутации. Сондърс твърди, че техният нов препарат от типа универсална ваксина предизвиква по-силна реакция на антитела в човешкия организъм, отколкото досега известните ваксини. Бъдещата универсална ваксина срещу коронавирус навярно ще има и друго предимство. Учените са си поставили за цел тя да е по-съвършена от обикновените антигрипни ваксини, така че да осигурява по-дълга защита. "Новият препарат няма да е сезонна ваксина, която да трябва да се напасва и актуализира всяка година", казва Сондърс.