Приеха норма за райския газ при производството на храни
Комисията по земеделието, храните и горите прие единодушно на днешното си заседание два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за храните. Целта на законодателните инициативи е създаването на нормативна уредба на употребата на диазотен оксид (т.нар райски газ) при производството на храни.
В отговор на нарасналите обществени очаквания за въвеждане на по-строг ред по отношение използването на диазотен оксид като газ със силно упойващ ефект, миналата година е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, с който е забранена продажбата и употребата на диазотен оксид и пълнители за него, включително онлайн на лица под 18 години. Но желаният резултат няма как да бъде постигнат без съответни изменения в други закони и без предвиждане на санкции с възпиращ ефект, пише в мотивите на законопроектите.
В тази връзка следва да се има предвид, че Законът за здравето допуска изключение от въведената забрана за продажба и употреба на диазотен оксид в две хипотези – за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост, но до момента в Закона за храните все още липсва уредба на условията и реда за употребата на диазотен оксид при производството на храни. В тази връзка предлаганите законопроекти целят да създадат нормативна уредба на употребата на диазотен диоксид при производството на храни.
Разликата между законодателните предложения на Костадин Костадинов от "Възраждане" и Росен Костурков от "Продължаваме промяната-Демократична България" е, че във второто изчерпателно са определени видовете обекти, в които това е допустима употребата на диазотен оксид – обекти за производство и преработка на храни и заведения за обществено хранене, в които диазотният оксид се използва като добавка при приготвянето на храни.
Важен момент в предлаганото законодателно изменение е въвеждането на задължение за бизнес операторите с храни да отразяват употребата на диазотен оксид като добавка в храните в технологичната документация, предаде БТА.
Законопроектът предвижда и съответни санкции за нарушение на условията и реда за употреба на диазотен оксид в областта на храните, като целта на санкционните норми и техния завишен размер е индивидуалната и генерална превенция за възпиране от извършване на нарушения.