Притеснителни трусове в Черноморския регион: Колко сигурна е Северна Турция?

Актуални новини
17:14 - 10 Април 2025
2529
Притеснителни трусове в Черноморския регион: Колко сигурна е Северна Турция?

Силно земетресение с магнитуд 4,2 по Рихтер разтърси Келкит, провинция Гюмюшхане, в черноморския район на Турция, вчера сутринта. Трусът е бил на дълбочина 5 км и е усетен и в съседния Ерзинджан. Този трус поднови притесненията на гражданите за по-силни сеизмични сътресения.

Макар регионът да се счита за „по-сигурен“, през юли 2024 г. край Гиресун бе регистрирано земетресение с магнитуд 3,9, а в Самсун имаше трус от 3,4 по Рихтер.

Проф. д-р Сюлейман Пампал, сеизмолог, предупреждава: „Това не са изолирани случаи. Същият район пострада и през декември 2023 г. Тогава трусът беше 4,1 по Рихтер. Тези земетресения показват, че Северноанадолската разломна зона остава активна.“

Тази разломна линия минава от Гърция през Мраморно море и Централна Турция чак до Ван, Източна Турция. Тя е дълга около 1500 км и е причина за някои от най-силните земетресения в Турция – като тези в Ерзинджан (1939), Дюздже (1999) и други.

Градовете по Черноморието са само на 50–100 км от активната разломна линия – разстояние, което не ги спасява от разрушения при силен трус.

Освен това, в самото Черно море има отделна разломна зона – от Батуми до Зонгулдак. Последният значителен трус там е бил през 1968 г. край Бартън.

Експертите предупреждават и за други активни участъци – като т.нар. Ядису разлом, разположен между Ерзинджан и Карлъова. Там не е имало голям трус от XVIII век, но се изчислява, че зоната може да предизвика зметресение до 7.5 по Рихтер.

Пампал обръща специално внимание и на Болу, в Централна Турция, където минава „неразкъсан“ участък от разломната линия, способен да предизвика разрушително земетресение.