Привилегия в Париж: Тръмп сяда на първия ред до Макрон в Нотр Дам
50 световни лидери ще се насладят на вълнуващите церемонии по откриването на катедралата
Величествената катедралата "Нотр Дам" - един от символите на френската столица Париж, отворя врати днес за първи път от над пет години и половина, след като през 2019-та бе унищожена от пожар.
Париж тази вечер очаква с огромно вълнение церемониите по отварянето на възстановения храм.
50 държавни и правителствени лидери са във френската столица, за да станат свидетели на изключителното събитие. Сред гостите са новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, украинският президент Володимир Зеленски, както и българският президент Румен Радев.
Тръмп ще седне на първия ред, точно до Еманюел Макрон, предаде кореспондентът на Би Ти Ви.
При пожара през 2019 година година изгоря кулата и голяма част от покрива, но вече всичко е възстановено в предишния му вид, а Франция очаква годишно в "Нотр Дам" да влизат 14-15 милиона души.
Засега посещенията остават безплатни, но е нужно предварително да се запази дата и час за влизане през официалния сайт на катедралата. Въпреки че официалното откриване още не е минало, до края на годината вече няма свободни дати и часове за влизане.
Силните ветрове обаче затрудниха обстановката и затова тържествата ще се проведат изцяло в катедралата. Първоначално се очакваше Макрон да произнесе реч отвън.
"Страхувам се, че ще падна на земята, когато вляза, защото ще бъде много емоционално", каза хористката Сесилия Де Варгас, която трябва да участва в церемонията по откриването.
"Въпреки ужасното нещо, което се случи, има и положителна страна, виждайки как всички хора, всички французи се стремяха да възстановят катедралата с такава скорост", коментира Варгас пред Ройтерс.
Хиляди опитни занаятчии - от дърводелци и каменоделци до художници на стъклописи - работиха денонощно през последните пет години, използвайки вековни методи, за да възстановят, поправят или заменят всичко, което е било унищожено или повредено.
"Нотр Дам" е нещо повече от парижки или френски паметник. Това е и универсален паметник", каза историкът Дамиен Берн. "Това е забележителност, емблема, отправна точка, която дава увереност в един глобализиран свят, където всичко се развива постоянно,", каза Берн, член на научния съвет за реставрацията на "Нотр Дам".
Първият камък на катедралата е положен през 1163 г. и строителството продължава през по-голямата част от следващия век. Основна реставрация и допълнения са направени през ХVII и XVIII век.
Виктор Юго помага за превръщането на катедралата в символ както на Париж, така и на Франция, когато я използва за декор за своя роман от 1831 г. "Парижката Света Богородица".
Квазимодо, главният герой, е изобразяван в холивудски филми, анимационна адаптация на Дисни и в мюзикъли.
Католическата църква очаква катедралата да посреща около 15 милиона посетители годишно.