ПРОБИВ: Холандия започва лечение срещу коронавируса с препарат срещу малария
Токсичният хлороквин в България не се внася от година и половина, няма го в цялата аптечна мрежа
Нидерландия започва масово използване на добре познатия от десетилетия препарат срещу малария хлороквин в борбата срещу коронавируса. Мярката е публикувана в доклада на холандските учени и медици, предоставен за публично ползване на 4 март. Хлороквинът е един от основните медикаменти, които Китай включи в програмата си за лечение на пациенти, наред с традиционните практики и антивирусните лекарства за ХИВ. Още преди 20 дни от епицентъра на инфекцията обявиха, че дължат голяма част от спасените случи именно на антималарийната съставка, която и у нас се прилага по принцип за превенция.
Холандските медици уточняват, че все още няма регистрирани лекарства за лечение на COVID-19, защото
все още не са публикувани резултати от прилагането на терапевтичните методи. Известни обаче са данни, че прилагането на хлороквин и антивирусният Remdesivir работят и срещу коронавируса. Все пак европейците, за разлика от китайците, се опасяват, че при него, за разлика от антималарийната съставка, съотношението полза:риск не е добро и се въздържат от вливането му при пациенти с коронавирусна инфекция. Затова вместо него предлагат да се избере или хлороквин, или добре известния лопинавир (Калетра у нас - б.р.), в определени дози и при определени обстоятелства в клиничната картина на болните.
Хлороквин и лопинавир в Нидерландия от днес се прилага единствено при болните с доказана пневмония в допълнение към кислородната терапия, също прилагана интензивно в Китай. При леките случаи също са допустими тогава, когато пациентите са имунокомпрометирани, скоро трансплантирани, имат тежка ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест - б.р.) или сърдечна недостатъчност. Най-рискови са пациенти на възраст над 70 години, с данни за белодробни или сърдечни болести, диабет и онкозаболявания. При тях лечението започва веднага.
У нас хлороквин под никаква форма не се намира. В Националния аптечен център наличности няма, а шефът на Националната асоциация на аптеките Николай Костов коментира пред Lupa.bg, че препаратът е вън от мрежата повече от година и половина, защото е имало слабо търсене. Все пак той успокои, че държавата има механизми, с които да бъде внесен от немския производител на лекарството.