Продължава борбата с пожарите у нас

В Сакар има три активни фронта

Новини
07:43 - 06 Август 2025
366
Продължава борбата с пожарите у нас

Продължава борбата с големия пожар в Сакар, който обхвана над 20 хиляди декара. Остават 3 активни фронта, където са насочени усилията на пожарникарите, горските служители и техниката в днешния ден.

Единият е към село Доситеево, където беше активирана системата BG-ALERT. Там беше изпратен и хеликоптер от авиобаза "Крумово". Другите два фронта са в посока село Йерусалимово и автомагистрала „Марица”, където в гасенето участваха и двата шведки самолета, които пристигнаха у нас по европейския механизъм за защита.

Директорът на областната пожарна служба Митко Чакалов обясни пред Нова тв, че обстановката в сряда сутрин е спокойна. По-голямата част от фронтовете са затихнали и няма активно горене. "Пожарните автомобили са разположени пред селото, за да спрат огъня, който беше раздухван от вятъра към населеното място. Правим и допълнителна просека към магистрала "Марица", за да спрем южния фронт, който се развива натам". 

Чакалов обясни, че фронтовете първоначално били три, но два от тях се слели. И успокои хората, че пламъците са далеч от населените места в района. 

Областният управител на Хасково Стефка Здравкова обясни, че

всички щети, нанесени и при предишни пожари в района от последните дни - са описани. 

Община Харманли обяви частично бедствено положение. Основното съмнение е, че пожарът е предизвикан от неизгасена цигара. Разследват се обаче и други версии.

Продължава борбата и с пожара в Пирин. Усилията на огнеборците дават резултат. Те успяха да ограничат тлеещите огнища само до една проблемна зона – в посока природен парк „Пирин”. Върху димящите зони с помощта на шведските самолети бяха изсипани тонове вода.

От Противопожарната служба се надяват с обилното обливане да се потушат окончателно зоните, в които гори торф. Те са най-трудните за гасене.

Под контрол е огънят в района на селата Доситеево и Коларово,

предава БНР. Информацията е на дежурния в община Харманли. През нощта е имало екипи на противопожарната служба.

Двата вертолета "Кугър" от състава на Военновъздушните сили и двата шведски самолета бяха насочени снощи към горския пожар там. Беше обявено частично бедствено положение в селата Изворово, Доситеево, Коларово, както и в защитената местност "Радинчево". Пламъците се разпалват от сменящия посоката си вятър. 

Потушен е снощи пожарът край Карнобат, съобщи кметът на града Георги Димитров.

До късно снощи не беше угасен пожарът, който пламна в Балчик вчера по обед сред суха трева и гора в труднодостъпна местност. Оперативният щаб остави дежурни пожарни коли и екипи. Огънят гори на няколко фронта.