Проф. Кантарджиев за Lupa.bg: Полови инфекции дебнат в басейните
В басейните могат да се хванат хламидии, трихомоназа, гъбички и конюнктивит, предупреждава пред Lupa.bg проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Хламидиите могат да преживеят в нехлориран басейн, особено ако температурата на водата е висока. Затова къпането преди и след басейн е задължително и дамите да си сменят банския костюм, съветва медикът.
Гъбичките са навсякъде особено когато е влажно. Не трябва да се ползват общи кърпи при посещение на басейн. Колкото повече са мокри ноктите и краката, вероятността да се появят гъбички е по-голяма. Гъбичките по ноктите обикновено са след микротравма, удар или носене на неудобни обувки.
Трихомоната може да се срещне в минерални басейни, които не са хлорирани и температурата на водата е висока. Затова къпането след и преди басейн също е задължително.
Басейновият конюнктивит е хламидиална инфекция на окото. Гонореята може да предизвика същото заболяване, но много по-рядко в неустойчива външна среда. Хламидията може да е устойчива в такава среда, защото се крие в епителните клетки. Инфекцията може да премине и безсимптомно.
Морето крие в много по-малка степен рискове от тези заболявания. Това се дължи на антимикробните свойства на морската вода. Капаните са по плажовете, които не са под контрола на РЗИ.
Ако една полово предавана болест не се диагностицира и лекува правилно, то тогава след години може да се получи безплодие в семейството. Някои говорят за 150 000 и повече семейни двойки, които искат деца, но не могат. 90% от тях това се дължи на неправилно лекувани и диагностицирани полово предавани инфекции.
Специалистът предупреди още, че лятото е развъдник на много бактерии, които влизат в организма при хранене с мръсни ръце. Те причиняват дезинтерията, салмонелата и бактериалните инфекции.