Проф. Витанов видя втори пик на четвъртата вълна и висока смъртност

Габрово, Сливен и Ямбол са най-заразени според математическите модели

Здраве
12:39 - 08 Октомври 2021
2710
Проф. Витанов видя втори пик на четвъртата вълна и висока смъртност

Математикът на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов предвеща вторичен пик на четвъртата вълна и висока смъртност на база изчисленията.

Според данните починали в края на септември са 20882 души, а до днес - вече 21505 души. През октомври миналата година от ковид живота си са загубили 441, а само за 7 дни от този месец - 623 души. 

"Никакъв коментар. Изводите си ги правете сами, кой каквито иска да си ги прави. Следват картите за днес.

Най-напред картата съгласно плана на Министерството на здравеопазването. Броят на областите на ниво 4 расте полека. Днес има нови кандидати. Единият е вече явен, другият все още се крие, но ей сега бързо ще го засечем по картите.

Ямбол е явният кандидат и това се вижда на картата на риска съгласно плана на Министерството на здравеопазването. Коя област е скритият кандинат? Скрит, защото не се е показана на горната карта. На прогнозната карта на 14-дневната заболеваемост обаче се вижда ясно скритият кандидат и това е Благоевград", коментира математикът. 

Кърджали, Смолян и Плевен са относително най-добре засега според моделите. Плевен също се справял добре след приложените мерки. Прогнозната карта за 14-дневната заболеваемост очертава формирането на тъмночервена зона в западна България.

"Като си помисли човек, това е очаквано. През лятото проблемите бяха по морето - там имаше голяма концентрация на хора. Върнаха се хората от почивка от морето и от Гърция (а понеже им е близо, там ходят доста хора от западна България) и проблемите се пренесоха в западна България. С две думи - хора от западна България и в Габрово, Сливен и Ямбол, пазете се (който желае разбира се). Разпространението при вас е дифузно и заболеваемостта не е малка", съветва Витанов. 

И добавя:

"На картата на риска се вижда нещо, което аз ще нарека подвига на хората от първа линия и на системите за превенция на разпространението на заразата в София-град и Пловдив.  Тези две области едва наскоро влязоха в зоната на дифузно разпространение и ситуацията се влошава бавно. Висят над пропастта София-град и Пловдив, но не падат в нея. По-скоро се наблюдава бавно спускане в пропастта. Това ни държи, това предотвратява рязкото нарастване на броя на регистрираните нови случаи. За мен това е подвиг и затова казвам на всички, борещи се със заразата в тези две области - голямо БРАВО (не знам как да го напиша с по-големи букви, но съм ви признателен за това, което правите, защото успявате да задържате разпространениетона заразата въпреки яростните опити на помагачите и да я разпространяват)". 

Днес базовото репродуктивно число е 1.128.