Професорка пита: Защото 8-годишно украинче няма право на лечение?
От сдружение "За инсулинови помпи" изпратиха писмо до Бойко Борисов
8-годишно дете е с новооткрит преди 3 месеца захарен диабет, но няма право на грижи и лечение, защото е украински гражданин и съответно е здравнонеосигурено. За ситуацията алармират проф. Виолета Йотова от детското ендкринологично отделение към УМБАЛ "Св. Марина"-Варна и сдружение "3а инсулиновите помпи", пише сайтът zdrave.net.
„Когато детето е на 2 години, умира биологичната му майка и то бива осиновено от баба си - украински гражданин. Биологичният баща - украинец, е с отнети родителски права. Бабата се жени за българин и от три години са семейство, което живее в България. Проф. Йотова и лекарският екип казват, че става дума за изключително будно дете и добро семейство, притиснати и тотално объркани в лабиринта от законови разпоредби между България и Украйна. Семейството все още е в шок от новината, че детето е с нелечимо заболяване и не би могло да се справи, без навременна намеса.
Вторият баща на детето в тези три години е отправял безрезултатни запитвания и молби и към посолството на Украйна, и към Президента на Република България с желанието да осинови детето. Бащата е здравноосигурен български гражданин, но не може да помогне на детето си, защото не е осиновител. В момента детето е украинец, с временно местоживеене в нашата страна и няма право на диспансеризация, личен лекар или лечение.
За да реши донякъде ситуацията, проф. Йотова се обръща с молба към родителите на деца с диабет да дарят животоподдържащи медикаменти.
"Иван е като дете с новоткрит диабет в джунглата на екваториална Африка, нищо, че се намира в България на прага на 2020 година. Моля ви да дарите ленти за глюкомер Оптиум (намерили сме апарат, както и писалки и игли, начални количества инсулин), Новорапид и Левемир (последния получавате, но повечето от вас не ползват) - разбира се, само излишните запаси. Ако сред вас има някои, които могат да ме посъветват как да постъпя, за да съдействам за по-бързото получаване на статут за детето, моля да ми кажете! Вторият баща на Иван се обаждал в Президентството, но оттам не са му дали надежда. Не сме попадали в подобна ситуация преди, а в която и да е европейска страна да отиде това семейство, ще получи всичко необходимо безплатно“, пише в писмото си проф. Йотова.
В писмо, адресирано до министър-председателя Бойко Борисов и министъра на външните работи Екатерина Захариева, от сдружение „За инсулиновите помпи“ заявят, че и при най- голямата отзивчивост на родителите на деца с диабет, няма да могат да се подсигурят необходимите ежедневни количества медикаменти за това момченце.
"Ние, родителите на деца е диабет, сме съпричастни и ще се отзовем, но това означава да лишим собствените си деца си от инсулин. Второ: и най- голямата отзивчивост на всички нас, няма да подсигури необходимите ежедневни количества медикаменти за това момченце. Проблемът е спешен, защото от неговото решаване зависи дали то ще расте все така будно и жизнено или ще го обречем на смърт.
Обръщам се към Вас с молба за съдействие, мислейки както за детето, така и за екипът от лекари, грижещи се за него. Основните въпроси, които изискват отговор в спешен порядък са: Кой трябва да заплати на болничното заведение престоя и лечението на детето и какъв е редът? Как това дете да се сдобие със законово право на лекуващ лекар - детски ендокринолог в България? Възможно ли е в кратки срокове детето да бъде осиновено от българския си баща и какви постъпки трябва да направят родителите?
Поставям проблема пред Вас с ясното съзнание за отговорностите Ви и сериозните предизборни мероприятия, които са от изключителна важност за нашето общество и страната.
Проявявам цялата си дързост и Ви моля за помощ, защото за съжаление това дете няма много време пред себе си и не би могло да оцелее без Вашата компетентна намеса“, пише в писмото Иванка Стоянова, председател на Сдружение ,,3а инсулиновите помпи“, зам. директор на НЦПКНПС- Банкя.