Прокуратурата се самосезира за опасния ботокс
Изпълнителната агенция по лекарствата и дистрибутори организират извънреден внос на ботулинов антитоксин, първата доставка ще бъде в страната утре
Софийска районна прокуратура се самосезира след публикации в медиите, касаещи случаи на жени, които са пострадали след поставяне на ботулинов токсин, съобщиха от столичното обвинение. Това се случи след като стана ясно, че няколко пациентки на една и съща инжекторка, представяща се като доктор, са потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен ботулинов токсин на различни места в гр. София.
Прокурор при Софийска районна прокуратура образува проверка по случая и я възложи на СДВР-МВР. От нея следва да се установят всички пострадали, какви документи са получили те след поставянето на ботокса, какво е съдържанието на разтвора, който им е поставен и дали лицето, поставило токсина, има нужната квалификация за това.
Наблюдаващият прокурор е изискал и документи от Изпълнителна агенция "Медицински надзор".
Проверката следва да се извърши в най-кратък срок.
Съвместни екипи на МВР в лицето на Главна дирекция "Национална полиция", Министерство на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор" работят по изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на пациенти, приети в УМБАЛСМ ,,Н.И.Пирогов" с усложнения след поставяне на ботокс. В момента се събират материали, които ще бъдат докладвани на компетентната прокуратура, добавиха от полицията.
Председателят на Асоциацията на медицинските козметици: Работим по наредби от 1987 г.
Председателят на Асоциацията на медицинските козметици Тяна Пресовска заяви, че наредбите, по които работят в сферата, са отпреди 38 години. "Наредбите, по които работим са от 1987 година. По време на COVID много центрове дори бяха проверени от Регионалните здравни инспекции по телефона. Никой не извършва контрол какви специалисти работят в съответните центрове. Нямаме система, която да изисква квалификация на лицата, нито сертификация на апаратурата или продуктите", посочи тя.
По думите ѝ се проверява единствено дали в центровете има дезинфектанти и дали продуктите са в срок на годност. "Но кой работи, с какво работи и дали надвишава правомощията си - не е ясно", уточни Пресовска.
"Самият факт, че ботулиновия токсин е медицинско изделие сочи, че трябва да се прилага само и единствено от лекари в специализирани заведения. Това не е шега работа, въпреки, че изглежда нещо съвсем рутинно", подчерта председателят на Асоциацията на медицинските козметици.
Според нея подобни услуги са станали прекалено достъпни, а контрол липсва. "Има доста сериозни рискове и странични ефекти, които всъщност един лекар, който е обучен да работи, знае как да се справи с тях", обясни Пресовска.
Междувременно министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени. Паралелно с това регионалните здравни инспекции стартират извънредни проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина.
По-рано на среща с изпълнителния директор на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" Иванка Динева министърът беше информиран за предприетите съвместни действия с Главната дирекция "Национална полиция" за изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на седемте жени, потърсили медицинска помощ в болница "Н. И. Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин.
Създадена е организация между лечебното заведение, Изпълнителната агенция по лекарствата и дистрибутори за извършване на извънреден внос на ботулинов антитоксин. Първата доставка ще бъде в страната утре.
През последните 10 години в България са регистрирани 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял.
Ботоксът (ботулинов токсин) е лекарствен продукт, който се прилага само по лекарско предписание при съответните терапевтични показания и дозировка. На българския пазар са регистрирани шест лекарствени продукта с международно непатентно наименование Botulinum toxin. Пет от тях са предназначени за временно подобрение на външния вид на бръчки в горната част на лицето, а един - за симптоматично лечение при определени медицински състояния. Този продукт се реимбурсира с публични средства.