Променят движението по магистралите покрай 22 септември

У нас
17:58 - 18 Септември 2025
1003
Променят движението по магистралите покрай 22 септември

Заради предстоящите празници движението на камионите над 12 т по магистралите ще бъде спирано в пиковите часове. Мярката ще важи за цялата дължина на АМ “Струма” и “Тракия” в двете посоки, а за “Хемус” - двупосочно в участъка от София до кръговото кръстовище с пътя Брестница - Ловеч на територията на Софийска и Ловешка област. В последния празничен ден тежкотоварният трафик ще бъде спрян само в посока София, съобщиха от пресцентъра на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ).

Ограничението за тировете се въвежда, за да се улесни пътуването на леките автомобили, да се увеличи пропускателната способност, да се повиши безопасността на движение и да се ограничат предпоставките за пътни произшествия. От пътната агенция обясняват, че то е необходимо поради засиления трафик и по-големия риск от инциденти, когато образуването на колони от тежкотоварни автомобили увеличава опасността от неправилни изпреварвания.

В последния работен ден - 19 септември, движението на тежкотоварните камиони в двете посоки на магистралите ще бъде спряно между 17 и 20 ч. В първия празничен ден - 20 септември, забраната ще важи от 8 до 13 ч. На 21 септември ограничения няма да има. В последния празничен ден - 22 септември, тировете ще се спират между 14 и 20 ч. само в посока София.

Временната организация на движението не касае автобусите за обществен транспорт. По АМ “Хемус” и АМ “Струма” ще се допускат камиони с опасни товари, живи животни, бързоразвалящи се продукти и специализирани екарисажни превозни средства. На АМ “Тракия” в участъка от пътен възел “Ихтиман” до п. в. “Вакарел” в посока София забраната няма да важи за камиони с опасни товари.
Като обходни маршрути могат да се ползват други републикански пътища. Въвеждането на забраната е съгласувано с МВР.