Промяна в закона: Бащинството занапред ще се оспорва по-лесно

Новини
19:03 - 08 Април 2020
3030
Промяна в закона: Бащинството занапред ще се оспорва по-лесно

Бащинството вече ще може да се оспорва доста по-лесно, предвиждат промени в Семейния кодекс, които са изготвени от екип на  правосъдното министерство. С тях значително се облекчава режимът при съдебно оспорване на припознаването.

Промените дават възможност на всеки, който твърди, че е родител, да обжалва припознаването, направено от друг. Такава възможност има и в момента, но е ограничена – само за другия родител, детето, социалните служби или прокурора. Сега се предлага всеки, който претендира, че е родител, да може да заяви това в срок от 1 година, след като научи за припознаването.

Друга съществена промяна в кодекса е, че се дава възможност бащинството да бъде оспорвано до 1 година, след като мъжът научи, че не е биологичният родител. Досега този срок беше година от раждането на детето.

Промените са написани заради две осъдителни решения срещу България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. По единия процес – "Докторов срещу България" - държавата е осъдена заради отказа на българските съдилища да разгледат жалбата на мъж, който твърди, че не е биологичният баща на дете, родено по време на брака му. Неговата жалба е била по реда на стария Семеен кодекс, който предвиждаше, че бащинство може да се оспорва до 1 година след узнаване за раждането. Тъй като са изминали 3 години, жалбата е отхвърлена. В решението си съдът в Страсбург посочва, че е това е непропорционална намеса в личния му живот, коетонарушава Европейската конвенция за правата на човека.

По второто дело ("Л.Д. и П.К. срещу България") държавата е осъдена заради отхвърляне на жалби на двама души, с които се оспорва припознаване.

По това дело съдът в Страсбург стига до извода, че законодателството на България не дава достатъчно възможности за биологичните бащи да предявят правата си, след като децата вече са били припознати от други.

Според Семейния кодекс право да оспорят припознаването имат другият родител, детето, ако е навършило 14 години, дирекция "Социално подпомагане" и прокурор. Срокът е тримесечен от узнаване за припознаването и не важи за властите. Родителят губи правото си на обжалване, ако припознаването е извършено преди на детето да е издаден акт за раждане и той не се е възпротивил. Сега към списъка се добавя и "всяко лице, което твърди, че е родител". Срокът за предявяване на иск е една година от узнаване, че някой друг е припознал детето.