Психично болни в Търново тормозят 86 семейства

Потърпевшите постоянно викат полиция, излизат на протест пред Съдебната палата в Старата столица

Новини
14:07 - 11 Март 2020
3207
Психично болни в Търново тормозят 86 семейства

86 семейства от великотърновския квартал „Бузлуджа“ от години са подложени на системен физически и психически тормоз от душевноболните си съседи. В един от входовете дори взели решение по Закона за етажната собственост за изселване на едно от семействата и чакат решение на съда. Потърпевшите постоянно викат полиция.

От години пишат жалби до всякакви институции. Проблемът им беше поставен и на парламентарен контрол, но резултат няма и тормозът продължава. Хората обмислят да сложат предпазни каски и се заканват да протестират пред Съдебната палата във Велико Търново, съобщава БНР. 

Години наред хората от блок 13 на ул. „Деньо Чоканов“ във Велико Търново са заложници на психично болните си съседи. Във всеки от четирите входа има по един такъв съсед. В един от входовете тормозът е от възрастна жена, която от години е освидетелствана като шизофреник. Наталия Родина, която живее над болната, разказва, че заради денонощните крясъци 11-годишният ѝ син вече заспива в час, а посещенията на полицията са ежедневие:

„Разхождаше се с нож във входа, за което аз се обадих на органите на реда и ги помолих да съдействат, защото детето ми всеки момент може да слезе да играе пред блока с децата и тя да го наръга. Прибраха я за три месеца. Върнаха я и от първата нощ, в която я върнаха, ние спряхме да спим. Детето ми получава забележки в училище, че не внимава, че спи в час. Тя като изкрещи отдолу „Хайдеее“! и синът ми става и сяда в леглото. Посред нощите е кошмар. Викаме полиция през ден. Ужас е!"

От крясъците на болната възрастна жена съседите си мислят, че съпругът ѝ я малтретира. За няколко дни крясъците спрели, във входа се разнесла смрад на гниеща плът. На 4 март съседите отново извикали полиция по този повод. Дошла и пожарната, за да се влезе в апартамента на седмия етаж. Отзовала се и Спешна помощ. При прегледа болната била адекватна, разказва Наталия Родина:

„Поредицата от крясъци даде да разберем, че съпругът ѝ я бие. Не искам синът ми да стане задочен свидетел на убийство и да се страхува, че като задуха навън вятър и се чуе шумът от вятъра, той си мисли, че вкъщи има призраци“.

Валентина Нейкова живее в апартамента под болната и споделя, че за последните 20 години многократно е била подложена освен на психически и на физически тормоз:

„Палили са ме, отделно през прозореца се навежда и хвърля вода, акое отворено или каквото намери, саксии с пръст. Търсим постоянно институциите, защото сме в задънена улица. От 20 години пишем жалби. Полицаите са до вратата. Започваме да ходим до Районна прокуратура, Окръжна прокуратура и сме до там. Тази жена е около 70 годишна. Нашият живот е подвластен на техния живот. Ние не живеем нашия живот“.

Семейството живее изолирано, отказват всякакви срещи. Подобна е ситуацията и в другите входове, където също живеят хора с психични разстройства. Проблемите на блок 13 в кв. „Бузлуджа“ бяха тема и на парламентарния контрол в края на миналата година. Здравният министър Кирил Ананиев заяви, че във връзка с изработване на проект за стратегия в областта на психичното здраве е създадена междуведомствена работна група, в която са включени представители на Министерство на вътрешните работи, Министерство на правосъдието и прокуратурата. Целта ѝ е да анализира необходимостта от нормативни и фактически промени в областта на задължителното настаняване и лечение на хора с психични разстройства с оглед подготвяне на алгоритъм на поведение от страна на отговорните институции. „Това ще отнеме време, а до тогава какво да правим“, недоумява Данчо Асенов от блок 13:

„Миналия ден приказвах със съпруга ѝ, той казва, че тя никакви хапчета не пие, не иска да ходи на доктор. Може би и законът трябва да се промени по някакъв начин, да има някакъв контрол. Ще търпим, докато не стане някакъв нещастен случай. Дори и да стане нещо – тя да убие някого или да запали, никой няма да ѝ направи нищо. Пак ще я вкарат за месец в болницата, ще полежи и пак ще я пуснат“.

Психично болните би трябвало да ходят на контролни прегледи, където се прави оценка от психиатър, а при нужда и от психолог“, обясни д-р Даниела Иванакова, директор на държавната психиатрична болница в Церова кория. Д-р Иванакова обясни какъв е редът при ситуации, в които хора с психични разстройства създават проблеми:

„Редът е сигнализира се на телефон 112, органите на полицията със Спешна помощ вземат лицето, преглежда се от специалист и се установява има ли психично заболяване, няма ли психично заболяване, опасен ли е за себе си, за околните, нуждае ли се от задължително или принудително лечение на това лице. Ако лицето не пожелае да бъде лекувано, какво правим? Има си процедура, която може да бъде задвижена от управителя или директора на лечебното заведение. По Закона за здравето се инициира задължително лечение на това лице.

Тормозените съседи предупреждават, че търпението им е свършило и ще излязат на протест пред Съдебната палата във Велико Търново

Миналата година съседите от блок 13 провеждат събрание и по закона за етажната собственост единодушно взели решение за изселване на семейството. Чакат съдебното решение на втора инстанция. Не вярват на обещанията на здравния министър за законови промени. Готвят се да си купят предпазни каски.

„Търпението ни свърши, ще излезем на протест пред Съдебната палата във Велико Търново“, предупреди домоуправителят Христо Горсов.

„Всеки казва системата е такава, нищо не правят. От Нова година ще има назначена комисия, която ще се занимава с тях. Такава комисия няма. Миналата година подадох до Районна прокуратура за изселване. Делото е дадено на доклад на съдията, който ще вземе решение. Заявявам го категорично – този път няма да има линейки, ще има катафалка. Децата ми се подиграват – чичо Христо, купи ни по една каска да вървим. Как да вървим? Какво да правим? Безсилни сме, просто сме безсилни. Ще изкарам всички хора пред съда, друго не виждам какво можем да направим“.