Психотерапевт: Слави има невроза, с Бойко клонят към еднаквост
В поведението си Бойко Борисов и Слави Трифонов са страшно подобни, даже клонят към еднаквост.
Това обобщи пред БНР психотерапевтът и психологически антрополог Иван Кацаров.
„Неслучайно такива са резултатите от последните избори – относително 24% получават едните и другите. 48% от хората са припознали това поведение по някакъв начин и са дали своя глас. Това е поведение в спектъра на агресивното“,
уточни специалистът. Кацаров припомни начина, по който Борисов е влязъл във властта с демонстрираната мачо бравура, както и назидателността на Трифонов по време на неговите интервюта. „И не смятам, че когато има агресия, можем да говорим за диалог“, посочи той.
„Слави Трифонов „влиза“ в дома на всеки българин от 20 години насам относително активно всяка вечер. Този намръщен тон - в началото беше заигравка с Годжи, след това продължи да бъде и лош, и строг, всяка вечер да мръщи вежди от екрана - така се разкриват едни тенденции в характера, в психодинамиката на тоя човек. Поведението, което той има, да установи вертикала в комуникацията и да отреди роля на зрителя, на слушателя и на политическия си партньор долу, издигайки себе си на психодинамичен пиедестал. Това е психология на влиянието, психолингвистичен модел, който е изключително ефективен.
Ти инфантилизираш своя събеседник или партньор, обезвластяваш го и не му даваш възможност да има полезен ход в никоя посока“, коментира Кацаров.
„Там, където има агресия, има страхове. Това е аксиома в психологията“, поясни още психотерапевтът.
„Ако 20 години наблюдаваме един маниер на поведение – назидателно-менторски, който позиционира вертикали във всяка своя комуникация – това наблюдаваме при Бойко Борисов и сега при Слави Трифонов, със заявката, която направи, аз виждам когнитивни дисонанси.
На езика на психотерапията, на клиничната психология там, където има когнитивен дисонанс, сблъсък на идеи, които сякаш и двете са еднакво валидни и съществуват едновременно и никоя не може да преодолее другата, това е признак за невроза“,
конкретизира още специалистът.