Пучдемон ще може да се върне в Испания
Правосъдната комисия на испанския Конгрес одобри днес спорния закон за амнистия, заради който каталунските сепаратисти подкрепиха Педро Санчес за втори премиерски мандат. Той бе приет с гласовете на управляващата социалистическа партия и нейните парламентарни партньори от "Заедно за Каталуния" и Републиканска лява партия на Каталуния, а срещу него гласуваха от опозиционната консервативна Народна партия и крайнодясната "Вокс".
С приемането на текста се сложи край на продължилите няколко месеца преговори между партиите на Педро Санчес, Карлес Пучдемон и Пере Арагонес, след като на 30 януари каталунските сепаратисти отхвърлиха първоначално предложения проект от правителството. Аргументът им тогава беше, че законът не обхваща достатъчно хора, участвали в консултациите през 2014 г. и организирането на незаконния референдум за независимост на Каталуния през 2017 година, както и че периодът на помилванията не е достатъчно дълъг. Основният спор бе за самия Карлес Пучдемон и свалянето на всички обвинения срещу него от страна на испанското правосъдие, включително и за тероризъм.
Сега постигнатото компромисно решение е, че съдиите ще преценяват кои хора да бъдат оневинени, а периодът на амнистия се удължава с още два месеца и започва от ноември 2011 година. Ограничават се престъпленията, които няма да бъдат обхванати от закона и се изключват най-тежките като "тероризъм" или "държавна измяна" и "корупция", ако има лично обогатяване.
Така ще бъдат оневинени между 150 и 200 души, а Карлес Пучдемон и Тони Комин, които от 7 години се укриват от испанското правосъдие, ще могат да се върнат в страната и да участват в евроизборите.
"Време е да се върнем с високо вдигната глава и ще го направим благодарение на този закон", каза Комин пред репортери в Европейския парламент в Брюксел.
Не закъсняха и реакциите. Лидерът на опозиционната Народна партия Алберто Нунес Фейхоо атакува споразумението за амнистия в речта си пред конгреса на Европейската народна партия в Букурещ, казвайки, че: "Европа не може да допусне подобни атаки срещу върховенството на закона".
Според него той "ще остави много тежки престъпления ненаказани", а регионалният премиер на Арагон обяви, че ще го обжалва в съда.
Следващата седмица се очаква законът да бъде одобрен в Конгреса, след което ще мине и през Сената, за да влезе в сила в началото на май, отбелязва БНР.