"Нотр Дам" обедини хиляди анонимни дарители след опустошителния пожар
Многоцветната катедрала, нарисувана от 5-годишната Луиз, и надвисналото слънце, приличат повече на весели фойерверки, отколкото на пожар. Подобно на тази рисунка, хиляди анонимни послания и дарения в знак на солидарност заваляха от деня след пожара, който опустоши прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж на 15 април 2019 г., предаде АФП.
Рисунки, пощенски картички и писма почти винаги придружават чековете, парите в брой и банковите преводи, допринесли за събирането на общо 846 милиона евро от 340 000 дарители от 150 страни. Огромното мнозинство сред тях са дарения от физически лица на стойност до 1000 евро, според обществената институция, която отговаря за възстановяването на парижката катедрала.
"Много се изговори за големите дарители, които са били много щедри, но имаше и 300 000 малки дарители", каза пред АФП телевизионният водещ Стефан Берн, на когото президентът Еманюел Макрон повери мисия за опазване на културното наследство през 2017 г.
"Изпращаха ми дори по 10 евро. Освен това много хора от цял свят, като се започне от краля на Англия, направиха дарения, нещо, което наистина ме впечатли", допълва той.
Луиз нарича своята рисунка "За Нотр Дам дьо Пари". Тя е едно от децата, изпратили послание на надежда, събрано от една от четирите организации, отговарящи за инициативата.
"Дори и да не е много, то е от сърце, защото всеки носи по нещо от "Нотр Дам" в себе си", пише дарител на бележка, прикрепена към неговия чек.
"Моето желание е да бъде все още тук, на земята, за да я видя възкръснала", споделя възрастна жена в бележката, придружаваща нейния "скромен принос".
Друг дарител си спомня, че е "открил" катедралата по време на училищна екскурзия с речна лодка и, както много други парижани признава, че е "плакал много", виждайки я обгърната от пламъци.
Друг споделя, че следи възстановителната дейност на катедралата сякаш става въпрос за собствения му дом.
"Не съм французойка, не съм католичка и въпреки това сърцето ми боли за загубата ви", пише Сюзън Батс от САЩ. Друг неин сънародник казва, че е щастлив да помогне и пожелава късмет във възстановяването на "Нотр Дам" от името на Америка.
Джоан от Ню Йорк дори се извинява за своя "скромен принос", чиято стойност не се посочва. Дарител от Кънектикът говори за своята "печал" и казва, че в мислите и молитвите си подкрепя реставрацията на емблематичната катедрала.
Служителка на фондацията Fondation du Patrimoine си спомня, че е видяла китайски турист с банкнота от 200 евро в ръка, който казал само "Нотр Дам" и си тръгнал веднага, без да съобщи името си.
Подобно на много други, френски дарител пише: "Исках да помогна за съхраняването на наследството, което ще бъде предадено на бъдещите поколения", напомняйки за връзката между катедралата и Франция.
Много хора не пропускат да изкажат похвали за пожарникарите и доброволците, които събират даренията.
Катедралата "Нотр Дам" в Париж трябва да отвори отново на 7 и 8 декември след петгодишна "титанична" реставрация, оценена на 700 милиона евро и финансирана с дарения.