"Политико": Остава ли България полигон за руските шпиони?

Политика
15:44 - 18 Юни 2021
3756
"Политико": Остава ли България полигон за руските шпиони?

Агресивният руски шпионаж в ЕС става все по-публичен през последните години, като европейските правителства открито обвиняват руските агенти в извършване на опити за убийство, саботиране на складове за оръжие и хакване на политически институции съвсем безнаказано. Така започва анализът на международното издание "Политико" на последиците от срещата между президентите Байдън и Путин в Швейцария.

Някои служители на европейското разузнаване твърдят, че руските шпиони са станали по-нагли, като се интересуват много по-малко от това дали работата им е изложена на показ. Други казват, че руските агенти винаги са били много активни по отношение на своите действия; те са просто по-видими сега, отчасти благодарение на цифровите пътеки, които оставят след себе си.

"Маските са паднали", каза Арнолд Синисалу, ръководител на Службата за вътрешна сигурност на Естония. „Руските разузнавателни служби дори не  претендират , че зачитат международното право, етиката или дори човешкия живот в действията си в Европа.“

Служители на разузнаването твърдят, че Европа е изправена пред постоянна борба за справяне с тези операции, които могат да бъдат смъртоносни, разрушителни и да разпространяват дезинформация. „Руското разузнаване е постоянна заплаха за европейските страни“, каза Анти Пелтари, директор на финландската служба за сигурност и разузнаване, Супо. „Дейността му е на високо ниво почти през цялото време.“

Най-сензационният случай, излязъл на бял свят през последните месеци, се появи през април, когато Чешката република заяви, че има доказателства, затова че руски агенти са отговорни за експлозии през 2014 г. в складовете за боеприпаси, при които двама души загубиха живота си.

Твърденията предизвикаха политическа буря между Прага и Москва. Чешката република изгони десетки руски дипломати и служители на посолството заради аферата. Русия официално класифицира Чехия като „недружелюбна държава“, заедно със САЩ.

Скоро след това България - която вече беше обвинила руски граждани в отравяне на търговец на оръжие - заяви, че сега също подозира ръката на Москва в поредица от взривове в складовете за оръжие между 2011 и 2020 г. Прокурорите твърдят, че подозират, че опитът за убийство и експлозии са свързани с чешкия случай.

Кой "почерпи" Емилиан Гебрев с Новичок?

Една от хипотезите , предложена от репортажи на Bellingcat и други източници - е, че взривовете в Чешката република и България, както и отравянето на оръжейния търговец, са имали за цел да нарушат възможния износ на оръжия и боеприпаси за Украйна. Русия отхвърли тези твърдения.

„Поне все още не сме обвинени в убийството на ерцхерцог Франц Фердинанд от Австрия. Може да се стигне и до това, както вървят нещата ”, каза през април външният министър Сергей Лавров, опитвайки се да бъде саркастичен в отговор на българския случай.