Радев от Португалия: Още не можем да кажем "да" на Скопие за ЕС

На Северна Македония ѝ трябва повече време, за да изпълни изискванията на България и да бъде свалено ветото за начало на преговори. Това каза президентът Румен Радев след среща с португалския президент Марселу Ребелу де Соуза. Във фокуса на разговора им в Порто бяха двустранни въпроси, теми от европейския дневен ред и ситуацията около Украйна. Той бе попитан дали според него е възможно Скопие да изпълни всички условия, поставени от България, това лято.
Радев бе посрещнат с официална церемония в историческия център на втория по големина португалски град. Пресконференцията им в музея "Каза де Сералвеш" включваше коментари по европейски теми, войната в Украйна и - в изложението на Де Соуза и в отговор на журналистически въпрос - коментар за Северна Македония и Западните Балкани.
Радев заяви, че заедно с Де Соуза призовава "тази братоубийствена, брутална война" в Украйна да спре възможно най-скоро и ще трябват много усилия. "Ние трябва възможно най-скоро да поведем дебат за бъдещата архитектура на сигурността в Европа. За Европа на мира след тази война."
По думите на Радев тревожни са "дългосрочните вторични последици": продоволствената сигурност в Европа и света; делът на Киев и Москва в износа на зърно и проблемите с доставките; бъдещите развития на мигрантската криза.
Попитан каква трябва да е реакцията на ЕС и НАТО, ако се потвърди, че в Украйна са използвани химически оръжия (каквито публикации се появиха за Мариупол), Радев нарече това, редом с убийството на цивилни, "военно престъпление", ако действително бъде потвърдено, "грубо нарушение на международното право". "Трябва да разберем истината и виновните за тези варварски деяния да бъдат наказани възможно най-строго. Иначе тази война ще продължава."
Въпросът дали трябва да се намеси НАТО обаче е "изключително деликатен", каза Радев и цитира изявления на ръководството на алианса, че подобен ход би крил "риск от Трета световна война". Затова трябва да се търсят "всички възможни форми" на прекратяване на тези криминални деяния.
Де Соуза обяви, че "позицията на Европа е много ясна": винаги когато във войната бъдат открити доказателства за абсурдните похвати във войната, трябват разследвания от "компетентните инстанции" и Европа и Португалия разбират това. Въпросът е в спазването на международните договори, а те са "отпреди НАТО". Държавният глава припомни, че Португалия се готви да усили военната помощ за Украйна, като я изпрати към Румъния, идната седмица.