Радев в Талин: Нямаме интерес да сме в географската периферия
Гърция Кипър са естествено продължение на инициативата "Три морета", заяви президентът
![Радев в Талин: Нямаме интерес да сме в географската периферия](https://lupa.bg/f/news/b/84/74c8a251714da778d14a92cc7b9292a5.jpeg)
Инициативата "Три морета" би спечелила от едно концептуално разширяване и включване на образователната и научната свързаност като приоритет. Това заяви президентът Румен Радев пред български медии в Естония.
Президентът пристигна в Талин, където ще участва в срещата на върха на инициативата за регионално сътрудничество „Три морета“, като по време на форума ще приеме домакинството на инициативата от естонската страна.
Инициативата е създадена през 2015 г. и обединява 12 европейски държави, разположени между Адриатическо, Балтийско и Черно море. Целта е чрез съвместни проекти да се насърчи сътрудничеството за инфраструктурна, дигитална и енергийна свързаност, за постигане на устойчивост и икономически растеж.
Инфраструктурата е важна, но ако искаме да имаме облик на бъдещето, ние трябва да вложим в научна и образователна свързаност и изграждане на свързаност между научни екипи, организации, университети. Инфраструктурата за мен е средство за постигане на голяма цел, а тя е висок, устойчив икономически растеж и сходен жизнен стандарт с развитите европейски страни, посочи президентът.
Друг важен приоритет според Радев, който смята да предложи, е Гърция и Кипър да са естествено продължение на инициативата предвид това, което минава по границата между България и Гърция.
Разширяването на географския обхват дава много по-добра перспектива и по-добро положение на България, смята президентът и подчерта: "Ние нямаме интерес да оставаме в географската периферия."
Всички имаме изгода да имаме реална диверсификация, заяви още Румен Радев.
Ще предложа научна, дигитална и образователна свързаност да намери по-бързо приложение, за да може нашите млади хора, заедно с младите хора от другите държави да изграждат заедно проекти, каза още Радев.
Той съобщи, че минимумът, с който България ще участва в инициативата е 20 млн. евро. Това е критично малко на фона на всички проекти за инфраструктурно развитие, но тепърва ще се търсят средства, добави президентът.