Радев: Върху Конституцията не може да се посяга произволно

Президентът започна дебат за промени в основния закон

Новини
15:48 - 17 Декември 2019
1565
Радев: Върху Конституцията не може да се посяга произволно

Не можем да бягаме от въпросите успя ли проектът, заложен в Конституцията, да изгради демократична, правова и социална държава и има ли защитни механизми срещу погазването на разделението на властите и срещу авторитарен произвол. Това подчерта президентът Румен Радев на срещата с Правния съвет и с представители на академичната общност. Събитието е по повод свикването на широк обществен дебат за промени в Конституцията, иницииран от държавния глава.

Румен Радев заяви, че иска да чуе мнението на присъстващите по широк кръг въпроси, но най-важни са позициите по предложения законопроект от Министерския съвет, „доколко той е целесъобразен, ефективен, има ли противоречия с Конституцията, ще може ли предложеният модел да работи рационално.”

„Можем да разширим дебата в по-широк обхват. Това е структурата и ефективността на ВСС, самият модел на прокуратурата, самият модел на Съдебната власт. Защото, вие знаете по-добре от мен, от пет поправки в Конституцията четири са в Глава „Съдебна власт“. За да се събираме пак днес, хубаво е да има един анализ, доколко ефективно с тези поправки днес функционира съдебната власт.”, каза президентът.

Радев увери, че иска да разшири дебата и да се включат и правата на гражданите – „как можем да ги засилим, как можем да засилим тяхното участие, контрола върху управлението, върху обществените процеси, още в обръщението си към парламента споменах за евентуалното въвеждане на индивидуалната конституционна жалба в нашата Конституция.”

„Искам да бъда много правилно разбран. Върху Българската конституция не може да се посяга и не бива да се посяга произволно. Това е една демократична Конституция, една от първите в посткомунистическия период в цяла Източна Европа. Тази Конституция въведе демократичните принципи, въведе разделението на властите, въведе правата на гражданите, въведе устройството и функционирането на една демократична държава наред с ограниченията на обхвата на нейната дейност.”, подчерта президентът.

Но отчете, че в същото време не трябва да бягаме от въпросите на нашето съвремие. „Успя ли проектът, заложен в тази Конституция, да изгради демократична, правова и социална държава, така както е в нейния преамбюл? Има ли в Конституцията достатъчно защитни механизми срещу погазването на разделението на властите и срещу авторитарен произвол? Имаме ли системен проблем поради противоречив, неправилен прочит на Конституцията, който да води до остър дефицит на справедливост в нашето общество? И ако има такъв – какви са причините, имаме ли системен проблем”, попита Радев.

Президентът обясни, че като държавен глава е отговорен към всички тези въпроси, защото те са на дневен ред на нашето общество и те искат отговор. „Затова е и моята първа среща с вас, за да можем да дебатираме свободно по тези теми, които стоят на дневен ред. За мен това е фундаментален въпрос. От него зависи дали България ще се развива като модерна демократична европейска държава, дали ще гарантираме истинско върховенство на закона, истинско разделение на властите и истински права на българските граждани за тяхното достойно бъдеще,” каза още Радев.