Ранено камилче проходи отново с протеза (СНИМКИ)

Животното разчувства хората, които се грижат за него

Свят
12:23 - 21 Юли 2025
966
Ранено камилче проходи отново с протеза (СНИМКИ)

Младо камилче от пакистанската провинция Синд на име Ками успя да проходи отново с помощта на протеза, след като преди месеци загуби предния си крак, отрязан от местен земевладелец, предаде АФП. Мигът, в който тя направи първите си крачки с изкуствения крайник, разчувства до сълзи нейните гледачи в приют в Карачи.

„Заплаках, когато я видях да върви с протезата. Това беше сбъдната мечта“, разказва Шийма Хан, ръководител на приюта за животни в Карачи.

Според ветеринаря Бабар Хюсеин това е първият случай в Пакистан, в който толкова голямо животно получава протеза.

Инцидентът се случва през юни 2024 г., когато Ками навлиза в земеделско поле в търсене на храна. Вместо съчувствие, земевладелецът ѝ нанася брутално наказание, като отрязва предния ѝ крак. Видеозапис с окървавеното животно, разпространен в социалните мрежи, предизвиква бърза реакция от страна на властите. На следващия ден Ками е транспортирана до Карачи, на повече от 250 километра от мястото на инцидента, и настанена в приют, където живее и до днес.


„Когато пристигна от Сангхар, беше ужасена. Плачеше, не понасяше присъствието на мъже. Сърцето ни се късаше,“ споделя Хан. Най-голямото предизвикателство за екипа било да спечели доверието ѝ.

За да подпомогнат възстановяването ѝ, гледачите въвеждат ново камилче – Кали, чиято компания носи утеха на ранената Ками. Вдъхновена от присъствието на новия си приятел, Ками за пръв път прави опит да се изправи на трите си крака.

„Тя стоеше затворена в заграждението почти четири или пет месеца преди пристигането на Кали“, допълва Хан.

След третиране на раната и начална рехабилитация, проектът за спешна помощ при бедствия CDRS Benji Project организира изработването на специална протеза от американска фирма. Целта е Ками отново да проходи на четири крака.

„Не я насилваме да върви. След като поставим протезата, изчакваме около 15–20 минути. След това тя сама се изправя и тръгва бавно“, разказва д-р Хюсеин. По думите му, адаптацията към новия крайник ще отнеме още около две до три седмици.

Гледачите уверяват, че Ками ще остане завинаги в приюта – място, където вече е намерила безопасност и нов живот.